Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı Selahattin Saygın:
“Göçün 50. Yılında Tedirginliğimiz Devam Ediyor”

Özellikle Türklere yönelik seri cinayetlerin arkasından Neo-Nazilerin çıkmasıyla, yeniden gündeme gelen ırkçı saldırılarla ilgili, ATİB Genel Başkanı Selahattin Saygın'ın aşağıdaki basın açıklamasını dikkatinize sunuyoruz:

Bugün (16 Kasım 2011), 16 Kasım 1995 yılında BM/UNESCO üyesi 185 ülkenin imzasıyla ilan edilen "Uluslararası Hoşgörü Günü"nün kuruluş yıldönümür. Farklı etnik kökenden, kültürden veya renkten olan insanların birbirini olduğu gibi kabullenmesi, farklılıkları hoşgörmesi ve barış içinde yaşamasına atfedilen bir günde, sekiz Türk ve bir Yunanlının daha ırkçı saldırılara kurban gittiklerini öğrenmiş olmak bizi dehşete düşürdü.

Almanya'ya Türk İşgücü Göçünün 50. Yılını çeşitli etkinliklerle kutlarken, Solingen ve Mölln'lerin acı bir hatıra olarak mazide kalmasını temenni etmiştik. "Döner Cinayeti" olarak kamuoyuna lanse edilen seri cinayetlerin, farklılıklara tahammülü olmayan ve kanlı geçmişinden ibret alamamış Irkçı-Faşistler tarafından işlenmiş olması, bu ülkenin Türk kökenli azınlığını daha da tedirgin etmektedir.

Her ırkçı, yabancı düşmanı saldırı ve cinayetin ardından yaptığımız açıklamada, "rüzgar eken, fırtına biçer" atasözüne dikkat çekmiş ve; bir taraftan Türk/Müslüman düşmanlığı farklı kesimlerde ve değişik bahanelerle körüklenirken, diğer taraftan polisiye tedbirlerle ırkçılığın önüne geçemezsiniz, demiştik. Geldiğimiz nokta ATİB olarak bizi maalesef haklı çıkarmıştır.

Yetkili ve sorumlu kişi ve kuruluşlardan beklentimiz; sivrisinekle uğraşmaktan ziyade, nihayet bataklığı kurutmanın çaresine bakılmasıdır. Kendimize yeni vatan edindiğimiz bu ülkede artık ötekilenmeyen, dışlanmayan vatandaş muamelesi görmek istiyoruz.

Selahattin Saygın
ATİB Genel Başkanı