Referans Referans Referans Referans


ATİB Darmstadt Emir Sultan Külliyesinden Örnek Faaliyet

ATİB Darmstadt Emir Sultan Külliyesi gerçekleştirdiği zengin içerikli kermes programıyla örnek teşkil etti. Üç gün süren ve adeta şölen havasında geçen kermes programı büyük ilgi gördü.


Programa ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, ATİB GYK Üyelerinden Mustafa Çağrı Öner, Oğuzhan Aksoy, Alperen Akçay, ATİB Haysiyet Divanı Üyelerinden Köksal Akçay, Mehmet Atayık, Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr.Yaşar Bilgin ve Eşi, ATİB Hessen Bölge Başkanı Şaban Duran, T.C .Frankfurt Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Dağlı, ATİB Darmstadt Emir Sultan Külliyesi Başkanı Ragıp Yazıcı, ATİB Mainz Türk Kültür Merkezi Din Görevlisi Seyfettin Çoban, ATİB Höchst Türk Kültür Merkezi Din Görevlisi Musa Uslu, ATİB Kurucularından Ramiz Ongun' un çocukları Mehmet Ali Ongun ve Ayşe Ongun ile bölgede faaliyet gösteren derneklerimizin başkan ve yöneticileri katıldılar.


Bir yandan verilen seminerlerle ve yapılan sohbetlerle katılımcılara bilgilerin verildiği programda yapılan mini konserlerle türkü sevdalılarına müzik ziyafeti verildi. Bir yandan da Türk Mutfağının eşsiz lezzetleri de katılımcılara ikram edildi. Programın ilk gününde Araştırmacı ve İletişim Uzmanı Hidayet Kayaalp, „Kişisel Gelişim“ başlığı altında ailelere yönelik seminer verdi. Daha sonra T.C .Frankfurt Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Dağlı, katılımcılarla oldukça verimli bir sohbet yaptı. Program içerisinde bu seminer ve sohbetler devam ederken Türk Mutfağının eşsiz lezzetleri, yöresel lezzetler katılımcıların beğenisine sunuldu.


Programda selamlama konuşması yapan ATİB Darmstadt Emir Sultan Külliyesi Başkanı Ragıp Yazıcı, bu programlar hem bizleri biraraya getiren, hem kültürel zenginliklerimizi içinde bulunduğumuz toplumla buluşturan hem de çocuklarımıza ve gençlerimize kendi kültürünü anlatan çok yönlü programlardır. Bu yüzden her yıl bu çalışmayı yaparak geleneksel hale getirdik emeği geçen herkese ve programımıza katılan siz değerli misafirlerimize teşekkür ederiz“ dedi.

Daha sonra ATİB Hessen Bölge Başkanı Şaban Duran‘ da „bölgemizde bu faaliyetlerin böyle canlı ve verimli geçmesi bizleri daha da gayretlendirmektedir. Bu çalışmalar sayesinde birlik ve beraberlik duygularımız gelişmektedir“ dedi.


Ardından ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, konuşmasına bizleri biraraya getiren bu faaliyetin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı. Kültürel değerlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için yapılan her çalışmanın önemli olduğunu söyleyen ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, „yaptığınız işi asla hafife almayınız, bugün burada bulunan gençlerimiz ve çocuklarımız belki farkında olmasalarda buradan bir çok önemli değerimizi öğrenerek ayrılacaklar. Bu da bu çalışmaların boşa gitmediğinin önemli bir göstergesidir. Onların burada dinledikleri bir türkü bile emin olun onlara çok şey kazandırmaktadır“ dedi.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Ahmet Baydaroğlu‘ da verdiği konserde Türk Halk Müziğinin en güzel türkülerini okuyarak tüm katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti verdi. Program hep bir ağızdan söylenen türkülerle sona erdi.