Referans Referans Referans Referans


Elele, Gönül Gönüle Kurultay Coşkusu

Avrupa Türk İslam Birliği Gençlik Kolları 24 Ekim tarihinde geleneksel Kurultay etkinliğini büyük bir coşku ile gerçekleştirdi. Almanyanın dört bir yanından katılan teşkilatların yanısıra, özellikle Belçika ve Avrupanın diğer bölgelerinde kalan Avrupalı Türk Gençler Kurultaya yoğun ilgi gösterdi.


Kurultay´a Yılların eskitemediği Ozan Yusuf Polatoğlunun eseri Eleleyiz ve ATİB Gençliğin Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Turan´nın hazırlamış olduğu Kurultay şiiri ile başlandı.


Fatih Subaşoğlu, Murat Dönmez ve Eren Cinkaya‘ nin sunduğu ATİB 16. Genclik Kurultayı ATİB Bremen Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Tüfekci‘ nin okuduğu Kur-an‘ ı Kerim‘ le devam etti. İstiklal Marşımızın gür bir sesle okunduğu programda, milli marşımızın 10 kıtasi farklı şehirlerin Gençlik Kolları tarafından tamamlandı.


Ardından Kurultay Şölenine ev sahipliği yapan ATİB Bielefeld Başkanı İhsan Gökcen kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Birim başkanlarının selamlama konuşmalarıyla devam eden programda, ATİB Kız Kolları Başkanı Özlem Çelebi, Batı Avrupa Müslüman Türklerin varlığı için önemli gördüğü üç konuya değindi. Bunlar siyasi katılım, Türkçe anadil öğretimi ve Almanya’daki İslam’ın geleceği hakkında yürütülen tartışmalar ile ilgiliydi. “Yön veren değil, yönledirilen, gündem oluşturan değil, gündeme boyun eğen insanlar olarak ne milli manevi değerlerimizi muhafaza edebilir, ne de gelecek nesillerimizin bu minvalde şahsiyetli ve güçlü fertler olmalarını sağlayabiliriz“ diyerek siyasi katılmın önemini vurguladı ve elele, gönül gönüle olmanın ehemmiyetini bir kez daha dile getirdi.


Ardından ATİB Gençlik Kolları Başkanı Bekir Erzen kürsüye gelerek yaptığı konuşmada samimi ve anlamlı mesajlar verdi. Konuşmasında “Madem ki bizim burada olmamızı Yaradan hayırlı görmüş ve bizi kendisine „Hak nerede ise biz oradayız“ düsturunu şiar etmiş bir teşkilatta koşturma fırsatı tanıyor, o zaman bu toplumun içinde erittiği bireyler değil, bu toplumu oluşturan mihenk taşları olalım“ ve “Dilimizi, dinimizi ve kültürümüzü bilmemiz lazım ki, bu güzide kaynaklardan faydalanarak yaşayıp bu farklı toplumda örnek olalim” sözleriyle gençlerimizin omuzlarındakı sorumluluğunu dile getirdi.


Bir çok konuda önemli mesajlar veren ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, konuşmasına kısa bir durum değerlendirmesi yaparak konuşmasını “Rahmetli Cemil Meriç; Kökü mazide olmayan her insan memleketine ve başka memleketlere yabancıdır diyor. Mazi, geçmişimiz yani tarihimizdir. Nereye giderseniz gidin, Anadolu’daki köklerinizden kopmayın sevgili kardeşlerim. Şayet oradan koparsak, kendimizi değil burada, dünyanın her yerinde yabancı ve garip hissederiz. Her ATİB teşkilatı siz gençler ve biz yetişkinler için küçük bir Anadolu’dur. Oralar bizim kendi gökkubbemizdir. Orada manevi huzur buluyor, kendi değerlerimizi yaşıyoruz” sözleriyle sonlandıran Genel Başkan İhsan Öner büyük alkış aldı.


Kültürel açıdan dolu dolu geçen proğramda Osnabrück İslam Enstitü Başkanı kıymetli Prof. Dr. Bülent Uçar gençleri ve velileri ilgilendiren önemli hususlara değindi.


Ardından yerel Gençlik ve Kız Kollarımızın çalışmalarını daha yakından tanıtmak için, kendilerinin hazırladığı kısa tanıtım videolari gösterildikten sonra, asil Şölen kısmı başlamış oldu.


Dostluğun, kardeşliğin, coşkunun, birlik ve beraberliğin yaşandığı Avrupa Türk İslam Birliği 16. Gençlik Kolları Kurultayı, ATİB`de yetişen Ozan Ferhat Kafkas´ın söylediği ve misafirlerin eşlik ettiği türküler ve marşların ardından Rap sanatçıları Defkhan ve Geeflow gençleri nasihat dolu parçaları ile büyülediler.


Yoğun ilgi gören sadece sahnedeki sanatçılar değil, ayrıca avluda kurulan standlar oldu. ATİB Gençliğin, Türk Alma Kültür Birliği Danışmanlık ve Eğitim Merkezin ile ATİB Reisen, Hac ve Ümre, hakkındaki standlar bilgi edinmek isteyenlere güzel bir sohbet imkanı sundu. Gece boyunca hatıra fotoğrafları çektiren gençler ise yine #eleleyiz hashtag'i altında buluştu.


Her daim elele, gönül gönüle olma temennileri ile Kurultay şöleni sona erdi.

Kurulay heyecanını özetleyen Kurultay Şiiri:
G ünler, haftalar derken yine bir sene geride kaldı,
E kim ayında hep beraber buluşma kararı alındı,
N ice toplantılar, hazırlıklar bu güzel günü andı,
Ç ekilen zahmetler unutulup bir kenarı bırakıldı.
L ütfetti rabbim bizler Bielefeld'de birleşdik,
İ nanan dava arkadaşlarımız ile bugün bir araya geldik.
K urultayımıza hoş geldin ey nâmı bizim gençlik,

K aybolan hatırlardan eser kalan bu sadece bir özellik,
U mudumuz olsun genç neslimizin gönlündeki çaba,
R abbim hayır eylesin adalettir bizi ayakta tutan dâvâ,
U ğruna baş koyduğumuz islâmiyetin aşkına,
L af yaparak değil çabalayarak yükseliriz âmenna.
T ürkün ecdâdı bu dünyaya hâkim oldum diyerek,
A vrupaya göç eden milletimiz pes etmemiş ebede dek,
Y arınlar için sonuna kadar mücadele ederek,
I rz ve namus için, hak nerede ise biz orada can vererek.

Fikret Turan
(ATIB Gencligi Yönetim Kurulu Üyesi)