Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Şeref Başkanı Fikret Ekin BW Bölgesindeki Derneklerimizi Ziyaret Etti

Bir dizi konferans vermek için BW eyaleti ATİB Teşkilatlarını ziyaret eden ATİB Şeref Başkanı Sayın Fikret Ekin, Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) nin, üye teşkilatları Herrenberg, Horb, Albstadt, Stuttgart Kornwestheim, Salah, Plochingen ve Göppingen de "Haricilik ve Avrupada geleceğimiz" konulu bir konferanslar verdi.


ATİB eski Genel Başkanı Fikret Ekin bey‘ e ATİB Genel Sekreteri Oguzhan Erkmen, ATİB Bölge Başkanı Davut Özyurt, GYK Üyesi Abdulcelil Akyüz de eşlik etti.

Konuşmasına, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık, ırkçılık ve islamofobi‘ nin dünü ve bugünü ile başlayan Sayın Fikret Ekin, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve ırkçılığın, 11 Eylül sonrasında, din ekseni ve İslam karşıtlığı/korkusu (İslamofobi) ile yeni bir boyut kazandı. Elbette bu olumsuz eğilimlerden en çok ve doğrudan etkilenen nüfusu itibarı ile Türk Toplumudur. Son yıllarda, özellikle vatandaşlarımıza yönelik saldırı ve yangınlardaki artış bu tezimizi güçlendirmektedir. Bu eylemlerin aza indirilmesi ortadan kaldırılması için, Avrupa, özellikle de Almanya devleti, okullarda İslamı doğru öğretmelidir, İslamı Almanya' da resmi bir din olarak kabul etmelidir" dedi.


Ayrıca, İslam tarihinden örnekler veren Fikret Ekin, Haricîlik ve Selefiligin ne olduğunu, bunların bir birlerine karıştırıldığına değinenerek "Hz. Ali (R.A.) zamanında Sıffîn Savaşı sırasında ateşkes ilanı ve hakeme müracaat konusunu işleyen Ekin, Haricilik de bu zamanda ortaya çıkmış bir mezheb dir. İşte bu dönemde ortaya çıkan Hariciler daha sonra Hz Ali (R.A.)‘ yi, öldürmüşlerdir. Malesef bu hariciler bu günde ortalıkta televizyonlarda dolaşıyor o dönemdeki hariciler gibi davranıyor. Bugün de, Kur-an‘ ı Kerim‘ den başka delil olmaz diyenler, Kur-an‘ ı Kerimi insanlara anlatan yorumlayan peygamber ve hadislerini, alim ve ulemaları kabul etmeyip rededenler var.


İşte bu ve bunlar gibiler malesef, İslamı yanlış yorumlayarak müslümanların arasına tefrika sokmuş. Bunu fırsat bilenler ise Müslümanları adeta barbar ve vahşi olarak bir genelleme yapmasına sebep olmuşlardır dedi. Daha sonra dünyada gelişen sosyal ve siyası olaylara değinen Fikret Ekin, Afganistan, Arap Baharı ve Suriye konularına değinerek bu olayların bu günlere nasıl geldiğini anlattı.

Geniş katılımlı bu konferanslar, özellikle soru cevap bölümünde ortaya bu tür konferansların tekrar organize edilmesi temennisi ve daha geniş kitlelere ulaşması görüşü ile son buldu.