Referans Referans Referans Referans


ATİB NRW Bölgesinde Aile Panelleri Devam Ediyor

Şuurlu bir toplum olmanın yolunun huzurlu ve donanımlı bir aile yapisinindan gectigine inanan ATIB,uzun yıllardır “Temel tasımız aile yapımız“ konulu panelleri her yıl bölgelerimizde gerçeklestirerek, toplumumuzda yaşanan ailevi meselelerin sebebleri ve çözümü dogrultusunda fikir ve çare üreterek büyük bir ihtiyaca cevap vermektedir.


ATİB bünyesinde hizmet veren Oberhausen,Köln ve Dortmund derneklerimizde aralıklı olarak gerçeklestirilen bu paneller katılımcıların büyük taktir ve begenisiyle karşılandı.


ATİB genel merkezi faaliyet programı dahilinde NRW bölgesi tarafından gerceklestirilen panellerde, Sosyolog-Aile terapisti Hülya Akbul Çakır ve Sosyal pedagog Hülya Ceylan hanımefendilerin konuşmacı olarak katıldıgı panellerin bölgedeki diğer derneklerimizde de yapılacak olması derneklerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı.


Dortmund Türk kültür ocağında gerçekleşen programda açış konuşmasını yapan ve zaman zaman konuyla ilgili fikrinide söyleyen, kendiside Dip.Pedagog olan Dernek baskanı Cafer Tekin “Bugün burada anlatılanlar, konusulanlar, bu toplumun birebir yaşadığı ve gözardı edilemeyecek gerçekleridir var olan bu meselelerin kendi inanc ve kültürel degerlerimiz çerçevesinde, ortaya konulup cözümü için mutlaka çare buluması gerekmektedir insanımıza bir aile kadar en yakınında bulunan derneklerimiz İnsaallah her türlü desteğinide verek üzerine düşen görevi yapacaktır.“ dedi.

Panelin idaresini ve ön girişini yapan NRW bölge başkanı Harun Kılıç´ ın Almanyada yarım asrı geride bırakan insanımzın ilk geldigi günden bugüne kadar olan dönemde sosyal hayatıyla beraber değisen aile yapısının nesillere yansıması ve bunun sonuçları ile ilgili konusmasıyla başladı.

Daha sonra söz alan Sosyolog Hülya Akbul–Çakır Aile içi iletişim konusunu ele alarak “Aile neslimizin gidişatını belirleyen kurumdur. Aile içindeki iletişim eksikliğinin,bosanmaların, fertlerin evden uzaklaşmalarının sebebi olarak ilk sıraya koyabiliriz. İletişimin ise sağlıklı olması yerini bulabilmesi için zemininde mutlaka uygun olmasini söyleyen Hülya Akbul Çakır,iliskilerde empati kurmak, aile içi nezaketi hiç bir zaman elden bırakmamak gerektigini çünkü nezaketin aile ici muhabbeti, sevgiyi arttırdıgını, sevgi dilininde aile içindeki iletisim için cok önemli oldugunu söyledi.

Panelin diger konuşmacısı olan Sosyolog Hülya Ceylan günümüzün en büyük dertlerinden olan boşanma ve boşanmaya götüren sebebler konusunda yaptıgı konusmada. Katılımcılarıda programın içine çekerek katılımcılardan aldığı boşanmalarla ilgili başlıklar üzerinden çözümü doğrultusunda konuşmasına devam eden Hülya Ceylan “Aslında boşanma nedeni olarak gösterilen sebeblerin bir çoğunun tek başına etkili olmadığını iletişim eksikliğine dayanan birikimin neticesi olduğunu söyleyen Hülya Ceylan, bunun karşılığı olarak hiç bir zaman gerçekleşmesini istemediğimiz boşanmalar insanlarımızı evlilikten vazgeçirmiyor hatta ayni eş ile tekrar evlenen vakalarla cok karşılaşıyoruz dedi.

Samimi bir ortamda gerçeklesen panelde ATİB GYK Üyesi Nevzat Akbulut ve NRW bölgesi kız kollarından Begüm Erdem, Hatice Kürklü ve Asena KILIC misafir olarak katildi. Aynı zamanda Kız kolları Gen. Sekreteri olan Begüm Erdem' in kiz kolları çalışmalarıyla ilgili bilgilendirmesi ve günümüzde sokaklarda çocuklarımızı bekleyen tehlikelere değinen konuşması büyük ilgiyle karşılandı.