Referans Referans Referans Referans Referans


Göppingen’de Çanakkale Zaferi Kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferinin 99. yıl dönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla Göppingen ATİB Türk Kültür Merkezi’nde bir anma programı düzenledi.

Stuttgart T.C. Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ateşesi Dr. Bilal Doğan Cuma namazı öncesi ATİB Göppingen Türk Kültür Merkezi Hacı Bayram Veli Camii‘nde Çanakkale şehitlerini anma günü münasebetiyle Çanakkale ruhu konulu konuşma yapan Ateşe Dr. Bilal Doğan, "Çanakkale şehitlerini ve ülkenin o zaman ki durumunu anlattı.

Bu toprakların kolay kazanılmadığını ve kolay da bırakılmayacağını, ancak bu şuurun gençlerimize aşılanması için mutlaka Çanakkle‘nin gençler tarafından ziyaret edilmesi gerektiğininin önemini vurguladı.


Konuşmasını şöyle devam etti: "Çanakkale Zaferini ve Şehitliğin önemini milletçe hatırlamak, o dönemlerde içine düşülen sıkıntı ve buhranları unutmayarak, birlik ve beraberlik içinde yaşamanın önemini vurgulamak istedik. Şunu iyi bilmemiz gerekiyor ki Çanakkale de milletimiz var olabilmenin bedelini ödemiştir. Ecdadımız “Çanakkale Geçilmez” destanını bize hediye etmiştir. 12 Mart 1921’de de Çanakkale Zaferi‘nin bir sonuç bildirgesi olan İstiklal Marşı‘nı kabul ederek bizlere paha biçilmez olduğunu çok iyi anlamamız gerekiyor.Tarihimizi, ecdadımızı, zaferlerimizi, kahramanlarımızı çok iyi tanımak ve nesillerimize tanıtmak zorundayız. Bunlar içerisinde Çanakkale’nin daha farklı bir yeri vardır. Çanakkale ruhunu mutlaka millet olarak yaşamak ve yaşatmak zorundayız. ”

Çanakkale destanını yazan kahramanların bu vatan için nasıl kurban olduklarını, ana, baba, eş ve çocuklarını arkada bırakarak vatan savunması için Çanakkale'ye giden kınalı kuzuların bir daha geri dönemeyeceklerini bildikleri halde bu vatan için nasıl şehit olduklarını anlatırken izleyiciler ve dinleyiciler adeta Çanakkale'yi tekrar yaşadılar.

Göppingen ATİB Türk Kültür Merkezi Hacı Bayram Veli Camii Başkanı Doğan Tufan da ,”Stuttgart Başkonsoloslugu Din Hizmetleri Ataşemiz Dr. Bilal Doğan hocamıza teşekkür ediyorum. Bize bu Çanakkale ruhunu hatırlattı” dedi.