Referans Referans Referans Referans


Plochingen’de Bed-i Besmele Töreni

Osmanlı Cihan Devleti’nden bugünkü Cumhuriyet Türkiye’si nesillerine miras akalan medeniyet değerlerimizden birisi de, “Bed-i Besmele”dir. Başka bir adıyla, okula başlayacak olan çocuklar için düzenlenen tören…


Bu kültür mirasını yaşatma gayreti içinde olan derneklerimizden birisi de, ATİB-Plochingen külliyesidir. Dualarla açılışı yapılan, ney üflenen, şiirler, marşlar okunan, Nasreddin Hoca gösterileri yapılan Bed-i Besmele törenine okula başlayacak çocuklarla birlikte aileleri ve ATİB-Plochingen teşkilatı yöneticileri iştirak ettiler.


Özlem Çelebi ve Neşe Öner’in sunuculuğunu yaptıkları Bed-i Besmele töreni hakkında Eğitimci Hayal Ayık hem bilgilendirme yaptı, hem de çocuklarla sohbet etti. Daha sonra okula başlayacak çocuklara Plochingen Derneği yöneticileri hediyeler dağıttılar.


ATİB-GYK Üyeleri Hanefi Şimşek, Ünal Göktaş, Davut Özyurt ve işadamı Bezmi Hamurcu ile Cevdet Öner’in de katıldığı törende ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, Batı Avrupa Türklerinin öncelikli meseleleri hakkından bir konuşma yaptı.