TBMM İnsan Hakları Komisyonu'ndan Atib'e Ziyaret

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu, Köln’deki Merkezi’mizi ziyaret ederek, Avrupa Türklerinin sorunlarını ve Avrupa’daki İslamfobia ile mücadeleyi konuştular. Komisyon başkanı Ömer Serdar ve üyeler Adnan Boynukara, İsmail Aydın, Sema Ramazanoğlu, Mahmut Tanal ile birlikte  Köln Başknosolos’umuz B. Ceyhun Erciyes, Konsolos  Nağı Tayru da ATİB Genel Merkezi’nde Genel Başkanımız İhsan Öner ve ATİB yetkilileri tarafından karşılandı.

Basın mensuplarının da katıldıkları toplantıda, Genel Başkan’ımız İhsan Öner, Avrupa Türklerinin sorunları ile birlikte, Avrupa’da gittikçe yükselen aşırı sağın durumunu, Avrupa basının Müslümanlara yönelik önyargılı tutumlarından örnekler verdi. “Sürekli bizleri malzeme yapan bir siyaset gittikçe Avrupa’da önem kazanmakta ve bunun sonucu da İslam ve yabancı düşmanlığı oya çevrilmektedir,” diye anlatan Öner, “çözümün Türkiye’nin olayları daha gerçekçi bir şekilde tespit etmesi, önlemler alması ve buradaki sivil toplum kuruluşlarının da bu gelişmeler karşısında yeniden yapılanmaları gerektiğini,” söyledi.

Meclis Komisyon üyelerinin dikkatle dinledikleri ve notlar aldıkları ziyarette, Referans Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, yazar Orhan Aras da, “ Burada yaşayan Türkler olarak bizler mutlaka evrensel bir dil kullanmalıyız,” diyerek sanatsal ve kültürel konularda Türklerin pek etkin olmadıklarını, bu nedenle de geniş halk kitleleri tarafından gerektiğince tanınmadıklarını anlattı.

Ziyarette, ATİB Genel Başkan Yardımcısı Harun Kılıç, Genel Sekreter Nihat Murat, Muhasip Cuma Kürklü ve Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker hazır bulundular.

 

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33