top of page

Cami Saldırılarına karşı açıklama, 22.10.2019

Alle Videos
Şimdi İzle

Değerli, Kardeşlerim, Kıymetli Vatandaşlarımız,

Sayın Seyirciler ve Dinleyiciler,

Sokaktaki Birçoğunuzun gazetelerde, sosyal medya veya televizyon ekranlarında gördüğü gibi, son yıllarda başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerindeki camilere ve Müslümanlara karşı saldırılar hızla artıyor.

 

Müslüman kadın veya erkeğe dış görünüşünden dolayı yapılan fiziki saldırıların yanısıra, camilere karşı kundaklama ve yakıp yıkma eylemleri de hız kesmeden halen bugünlerde de devam ediyor.

 

Mesela Federal Alman Polisi’nin tesbitlerine göre sadece 2018 yılı içinde Almanya’da camilere ve Müslümanlara karşı 824 saldırı gerçekleştirilmiş.

 

En son olarak bir Alman Irkçı teröristin suçsuz iki kişinin ölümüyle sonuçlanan sinagog saldırısı, bu ülkedeki ırkçı-neonazi tehlikesinin boyutlarını ortaya koymaktadır.

 

Değerli Avrupa Müslüman Türkleri, Aziz Kardeşlerim,

 

İslam kadar Müslümanlar da hem Almanya’nın hem de Avrupa’nın bir gerçeğidir.

İslam düşmanlığına karşı etkili mücadele, Müslümanlar olarak bulunduğumuz çevrenin yerli halkı ve mahalli idareleriyle yakın bir diyalog içinde olmaktan geçer.

Biz Avrupalı Müslümanlar olarak üzerimize düşeni yaparken, yetkili mercilerin ve güvenlik birimlerinin de cami saldırılarına karşı daha duyarlı olmasını bekliyoruz.

Mabetler insanların barış ve huzur içinde yaşamasını telkin eden kutsal mekânlardır. İster kilise, ister sinagog, ister se cami olsun; mabetlere saldıranlar insanlık düşmanlarıdır.

Bu saldırılara karşı ivedilikle önlemler alınmalıdır. Bu olaylar, sosyal hayatı, birlikte yaşamayı, barış ve huzuru bozar diye düşünüyoruz...Avrupa’da yaşayan insanlar olarak geleceğimizi birlikte inşa edelim, barış ve huzur içerisinde, saygı, sevgi ve hoşgörü çerçevesinde yaşayalım ve buna hepimiz katkı verelim, sahip çıkalım... bütün STK’lar, Kanat önderleri, siyasiler ve toplumun her kesimi...

Bu baglamda, bütün vatandaşlarımızı provakasyonlara karşı uyanık olmaya davet ediyorum...

 

Bu vesile ile, herkese barış ve huzur dolu günler temenni ediyorum.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page