top of page

AVRUPA TÜRKLERİNE HİZMET YOLUNDA 32. YIL

Sadece Avrupa Türklerine, hiçbir farklılık gözetmeden hizmet gayesiyle kurulmuş olan ATİB (Avrupa Türk-İslam Kültür Dernekleri Birliği) 32. Kuruluş Yıl dönümü programını, Türklerin işgücü olarak Avrupa’ya gelişlerinin 58. Yılıyla birleştirerek çok yönlü bir kutlama gerçekleştirdi.


ATİB Genel Merkezin'de düzenlenen etkinliğe, bir ömrü teşkilat hayatında geçirmiş olan ilk kuşak ATİB’lilere öncelik tanınması dikkat çekti. Kadını ve erkeği, yaşlısı genciyle seçkin bir davetli kitlesinin iştirak ettiği “ATİB 32.YIL” programının açış konuşmasında ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, özellikle ATİB kurucularına ve Kurucu Genel Başkan Musa Serdar Çelebi’ye yaptıkları hizmetlerden dolayı minnet ve saygılarını dile getirdi.


Avrupa’ya Türk iş gücü göçünün de 58.yıl dönümü dolayısıyla, Avrupa Türklerinin mevcut durumuyla ilgili genel bir değerlendirme yapan Yıldırım, özellikle genç nesil Avrupalı Türklerinde baş gösteren Türkçesizleşme sürecinin neticesi olarak kültürel yozlaşmaya dikkat çekti. Artarak devam eden cami saldırıları ve yabancı düşmanlığının endişe verici bir boyuta ulaştığını ifade eden ATİB Genel Başkanı Yıldırım, devletin yetkili birimlerini daha duyarlı olmaya çağırdı.


ATİB’in bir gönül hareketi olduğunun altını çizen Genel Başkan Durmuş Yıldırım şöyle dedi: “Gerçek bir sivil kitle kuruluşu olan ATİB, bir taraftan mensubu olduğumuz milli-manevi değerleri kendi bünyemizde yaşamaya ve yaşatmaya gayret ederken, diğer taraftan da birlikte yaşadığımız topluma uyum sağlamayı ve göç ettiğimiz ülkelerin sosyal hayatına, hukuki düzenine son derece saygılı olmayı kendimize şiar edinmiş bir topluluğuz.”


ATİB Genel Sekreteri Nurdoğan Aktaş’ın, görüntülü olarak faaliyetlerden özet bir sunumu ve konuşmasından sonra ATİB Eski Genel Başkanlarından Selahattin Saygın bir selamlama konuşması yaptı. ATİB Genel Başkan Başdanışmanı Mahmut Aşkar, emektar ATİB’lileri temsilen Mehmet Akbul, Gazenfer Avvuran, Hidayet Kayaalp, Kerim Parlakçı, İbrahim Tüfekçi, İzzet Çiftçi ve Halil İbrahim Memili ile yuvarlak masa söyleşisi gerçekleştirdi. Daha sonra Türk Halk Müziği Sanatçısı Ahmet Baydaroğlu saz sanataçısı Mustafa Turgut’un eşliğinde birbirinden güzel türküler seslendirdi. Ozan Yusuf Polatoğlu sahne aldığında bizi anlatan türküleri ve salonu ayağa kaldıran kendi bestesi marşlarıyla dinleyenleri coşturdu...

bottom of page