top of page

ATİB, “HOŞGÖRÜ İKLİMİ ŞEB-İ ARUS”u AVRUPA’ya TAŞIDI

Türk-İslam kültürünün önemli şahsiyetlerinden olan ve hoşgörüye dayalı bir dünya ve insan tasavvuruna sahip Mevlana Celaleddin Rumi’nin 746. Vuslat (ölüm) yıldönümü dolayısıyla ATİB ve YTB tarafından ortaklaşa düzenlenen “Avrupa’da Hoşgörü İklimi Şeb-i Arus” proğramı gerçekleştirildi.

Köln’de yapılan Şeb-i Arus proğramına Köln ve yakın şehirlerden gelen yüzlerce Türk ve diğer milletlerden davetliler, T.C. Köln Başkonsolosu ve bazı sivil kitle kuruluş temsilcileri katıldı. Türkiye’den gelen bir semazen ekibinin sahne aldığı etkinlik büyük bir ilgiyle seyredildi.

ATİB Köln-Weidenpech Eğitim ve Uyum Merkezi’nin çocuk semazenleriyle başlayan proğramın sunumunu Cihan Kürşat ve Özlem Başöz kardeşler Türkçe ve Almanca olarak yaptı.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Celaleddin Rumi’nin temsil ettiği hoşgörülü din anlayışına vurgu yaparak sürdürdüğü açış konuşmasında, “Sekiz asırdan beri bizim medeniyetimizin hoşgörüye dayalı insan merkezli hayat anlayışını sembolize eden büyük şahsiyetlerin başında Yunus gibi Mevlana gibi kültür ve düşünce dünyamızın öncüleri gelmektedir” dedi.

Genel Başkan Yıldırım konuşmasının devamında, “ATİB olarak Avrupa Türklerine bir kültürel hizmet sunmanın yanısıra, birlikte yaşadığımız Avrupa toplumlarına da Mevlana’nın, her dinden ve ırktan olan insanlara aynı gözle bakan felsefesini tanıtmak gibi bir hedefimiz var” şeklinde ifadelere yer verdi.

Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes de yaptığı selamlama konuşmasında Mevlana’nın temsil ettiği hoşgörü kültürünün günümüz dünyasındaki önemine işaret ederek, bu tür etkinliklerin sıkça yapılması tavsiyesinde bulundu.

Proğramı takip eden davetlilerin bir kısmının Türk olmadıkları dikkate alınarak, Celaleddin Rumi’nin hayatı ve eserleri hakkında ATİB Genel Başkanı Başdanışmanı ve Yazar Mahmut Aşkar, Almanca olarak bir konuşma yaptı.

ATİB’in düzenlediği, “Avrupa’da Hoşgörü İklimi Şeb-i Arus” etkinliği, tasavvuf musikisi eşliğinde icra edilen sema gösterileriyle son buldu.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkan

bottom of page