top of page

ATİB Avrupa Türk İslam Birliği Gençlik Kolları Şöleni

ATİB Frankfurt Teşkilatımızın ev sahipliğini yapmış olduğu, Gençlik Kolları Şölenimiz başarıyla gerçekleştirildi.

ATİB Frankfurt Teşkilatımızın gençlerinden Ertuğrul Turan kardeşimizin Kuran-ı Kerim Tilavetiyle başlayan program, toplu halde İstiklal Marşımız ve Alman Milli marşlarının okunmasıyla devam etti.

ATİB Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Aktaş'ın veciz konuşması salonda bulunan herkesi memnun etti. Akabinde söz alan Hessen Eyalet Başkanımız Erol Kandemir böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmış olmanın gururunu taşıyoruz dedi.

ATİB Kız Kolları Başkanı Satı Güler yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yaparak, bilgilendirmelerde bulundu.

Şölenimize misafirimiz olarak katılan Uygur Türklerinin değerli temsilcisi, Tungan Can bey, soydaşlarımızın maruz kaldıkları Çin zulmünden bahsederek, insanımızın yaşadıkları dramatik olaylar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

ATİB Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım yaptığı konuşmada, Gençlerin karşı karşıya kalabileceği tehlikeler ve art niyetli insanların yaklaşımlarından söz ederek aileleri ve gençleri dikkatli olmaları hususunda uyardı. Sözlerine devam eden ATİB Genel Başkanı Yıldırım, '' Gençlerimiz kendi inançlarına, tarihine kültürüne sahip çıkmalı, sizler Avrupa Türklerini yarınlara taşıyacak gençler ve nesillersiniz, onun için doğunun inancını, ruhunu ve kültürünü alarak, batının da ilmini ve teknolojisini alıp meczederek, sentez yaparak kurulacak yeni medeniyetin öncüleri olabilir ve katkı sağlayabilirsiniz'' dedi. Sözlerine devam eden ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, '' Sevgili genç kardeşlerim, okuyun, araştırın, gülün, eğlenin ancak ecdadımızın bizlere emanet olarak bıraktığı Milli ve Manevi değerlerimize sahip çıkın, onlardan asla taviz vermeyin. Bizler sizlerin İslamı bilen, Peygamberini tanıyan, tarihine ve mukaddesatına saygı duyan, dinimizin vecibelerini yerine getiren bahtiyar gençler olarak görmek istiyoruz. Azimli, inançlı, irade, iddia ve hedefi olan kararlı bir gençlik başarılı olabilir. Hayatın zekilerden çok, disiplinlileri, sebat edenleri ve süreklilik gösterenleri ödüllendirdiği aşikardır. Bizler batı Avrupa Müslüman Türkleriyiz kimliğimiz belli, hem Ana Vatanımıza sahip çıkarken, hemde içinde yaşadığımız Ülkenin, toplumun değerlerini bilen, saygı duyan, çift dilli, çift kültürlü, çift vatanlı, çalışkan ve üreten bir Gençlik olarak görmek istiyoruz. Bu süreçte maziden atiye kuracağımız köprünün taşıyıcı sütunları sizler olacaksınız. Sizleri böyle el ele, gönül gönüle birlikte görünce yarınlara inançla, ümitle bakıyoruz dedi...

Daha sonra ATİB Teşkilatında dünden bugüne görev almış, eski Gençlik Kolları Başkanlığı yapmış kardeşlerimize plaket taktimin'de bulunuldu.

Gençlik Kolları Şöleninin ikinci bölümünde sahne alan Şair ve Tiyatrocu Sait Sargın bey, şiirlerini seslendirdi.

Şiirlerle devam eden programda sırasıyla, Mehmet Emin Tüfekçi, Merve Beyazıt, Aişe Azra Sipahi, Merve Tüzün, Atiye Şahin kardeşlerimiz programımıza renk kattılar.

Daha sonra sahne alan gençlerin çok sevdiği Rap müzik sanatçısı Defkhan, gençlerimizin yoğun ilgisiyle şarkılarını seslendirdi.

Sonrasında bozlak türküleriyle gönülleri mest eden genç kardeşimiz Abdus Samed İnce, performansıyla göz doldurdu.

Tüm programlarımızda uzun yıllardır bizlerle olan değerli ATİB sanatçıları Ozan Yusuf Polatoğlu, Ahmet Baydaroğlu ve Mustafa Turgut sahne alarak, genç kardeşlerimiz ve salonumuzda bulunun konuklarımıza, Türkülerimizden güzel parçalar sunarak Şölenimize büyük katkı sağlamışlardır.

Programın sonunda hep birlikte okunan marşların yanı sıra verilen birlik ve beraberlik mesajlarıyla Şölenimiz sona ermiştir...

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkan

bottom of page