top of page

ALMAN IRKI ADINA KATLİAM

Son yıllarda ırkçıların giderek güç kazandığı, özellikle göçmen Müslümanlara olan karşıtlığıyla taraftar toplayarak Federal Parlamento’da temsil noktasına geldiği ne yazık ki bir Almanya gerçeğidir. Neredeyse her gün bir camiye saldırıldığı, Alman ırkından olmayanların her defasında ayrımcılığa maruz kaldığı, sözlü ve fiziki saldırının hedefi olduğu da bir başka Almanya gerçeğidir.

Bunlara ilaveten Synagog saldırısı, Kassel ve Köln’de olduğu gibi göçmenlere daha insancıl yaklaşımlarıyla tanınan Alman

politikacılara yönelik ırkçı saldırılar tehlikenin boyutunu gözler önüne sermekteydi. Solingen, Mölln cinayetlerinden ve NSU terör örgütünün seri katliamlarından aslında Almanya yeterince ders çıkarabilir ve tedbir alabilirdi.

Popülist politikacılar özellikle Müslüman göçmenler üzerinden kin ve nefret yaymaya devam ederken, Neonazi terörü dün akşam Almanya’nın Hanau şehrinde Müslüman göçmenlere ait iki işyerine düzenlediği silahlı saldırıyla dokuz (Alman olmayan) insanı hünharca katletti.

Bu ülkenin Türk/Müslüman göçmenleri olarak büyük bir endişe ve üzüntü içindeyiz. Sözün bittiği yerdir Hanau: Sorumluları, sorumluluklarının gereğini yerine getirmeğe, ırkçı, faşist Neonazilere ve onların uzantılarına karşı kalıcı, netice verici icraat bekliyoruz.

Bu vesileyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Durmuş Yıldırım

ATİB Genel Başkanı

bottom of page