top of page

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın
Berat Kandili Mesajı

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Ramazan ayını müjdeleyen Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayımladı. İslâm Âleminin Kandilini tebrik eden ATİB Genel Başkanı Yıldırım, bütün insanlığın olağanüstü bir durumla karşı karşıya olduğuna vurgu yaparak aşağıdaki mesajı paylaştı:

İslam alemi için kutlu bir zaman dilimi olan önemli bir ayı ve mübarek bir geceyi idrak ediyoruz. Berat; Bağış, af, suç ve cezadan kurtulmak manasınadır. Aynı zamanda, Kur’an ayı olarak da kabul edilen rahmet ve mağfiret mevsimi olan mübarek Ramazan ayına yaklaştığımızın bir müjdecisidir.

Mübarek Berat Gecesini ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır. Zira Hz. Peygamber efendimiz (S.A.V.) bir Hadisi Şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesini ibadetle, gündüzünü oruçla geçiriniz. Çünkü o gece güneş batınca Allah’ü Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: “Benden af ve mağfiret dileyen yok mu, onu af ve mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim.” diye buyurur. (İbni Mâce, Sıyâm, 68)

Maalesef dünya ve insanlık zor bir süreçten geçiyor... Camimlerimizin kapalı olduğu, Cuma namazlarımızı kılamadığımız, derneklerimizde faaliyet yapamadığımız bu günlerde Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili’ni bir ilahî teselli kaynağı olarak idrak edeceğiz.

Virüs salgınından dolayı camilerimizde birlikte ihya edemeyeceğimiz Kandillerimizi evlerimizde, aile ortamında ihya edebiliriz. Diğer taraftan televizyon ve diğer sosyal medya aracılığı ile verilen canlı yayınlardan istifade yoluna gidebiliriz. Bilindiği gibi sadece camiler değil, bütün sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetleri de durdu. Çünkü, Koronavirüs Covid-19 salgını bütün dünyayı sarmış durumda. Küçücük bir virüs, tüm dünyayı tabiri caizse esir aldı, evlere hapsetti ve bütün sosyal aktiveleri iptal ettirdi. Ekonomik ve sosyal bir çok krizlere sebep oldu. Bunun karşısında mutlak surette elimizden gelen hem maddi hem de manevi tedbirleri almalıyız.

Bu sıkıntılı süreçte salgın hastalığın önlenmesi için yetkili mercilerin koyduğu kurallara uyarak, mümkün olduğunca herkesin evde kalması, gerekir. Bu süreçte herkes hem kendisini izole etmeli, hem de toplum sağlığı açısından belirlenen ölçüde sosyal mesafeye riayet edilmelidir. Evde kaldığımız bu dönemde, okumaya fırsat bulamadığımız kitapları okuyarak, tefekkür ve muhasebe yaparak; bizleri yoktan var eden, ezelî ve ebedî olan Yüce Rabbimize, aile efradımıza, çevremize, milletimize, içinde yaşadığımız topluma ve bütün insanlığa karşı olan görev ve sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz.

Aziz Kardeşlerim, Değerli Müslümanlar,

Birbirimizin kusur ve hatasını örtmeye, güzel hasletlerimizi ise öne çıkarıp paylaşmaya ve bu vesileyle toplum olarak birlik ve beraberliğimizi korumaya çalışalım. Aramızdaki sevgi ve saygı bağını, dayanışma ruhunu pekiştirelim. Biraz da iç muhasebe yaparak, Allah’a olduğu kadar yakın çevremize ve insanlığa karşı olan sorumluluğumuzu gözden geçirelim. İnsanlığın bir büyük imtihanla karşı karşıya kaldığı bugünler yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma zamanıdır.

Son zamanlarda Deprem, sel, çığ, yangın gibi felaketler (Doğal Afetler),yeni hastalıklar Koronavirüs Pandemi salgını gibi musibetler insanlığı kuşatmıştır. Büyük bir imtihanla karşıkarşıyadır. Tabii ki, bunlardan insanoğlunun hayatınında büyük etkisi vardır. Bugünlerde bu yaşanan olaylarda ibret ve ders alarak insanlık yaratılış fıtratına dönmelidir.

Bu gecede Resûlullah (SAV) efendimizin şu duasıyla dua edelim; “Sana bütün benliğim ve duygularımla secde ediyorum. Kalbim sana iman etti. Nimetlerini ve günahlarımı itiraf ediyorum. Zira senden başka günahları affedecek yoktur. Allah’ım! Öfkenden rızana, cezalandırmandan affına ve senden yine sana sığınırım. Seni övüp senâ edecek şeyleri ben sayamam, sen kendini senâ ettiğin gibisin!”

Bu duygu ve düşüncelerle Berat Kandilinizi en kalbi duygularla tebrik ediyor, bu gecenin, başta Avrupa Müslümanları olmak üzere, bütün Müslüman kardeşlerimizin, Ülkemizin, Milletimizin, İslam dünyasının ve bütün insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tevbelerinin ve dualarının kabul edilerek arınma ve affedilmelerine vesile olmasını, arınmış ve affedilmiş olarak mübarek Ramazan-ı Şerif ayına ulaşmamızı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Durmuş Yıldırım

ATİB Genel Başkanı

bottom of page