top of page

106.

Mölln, Solingen, Rostock-Lichtenhagen, NSU cinayetleri serisi, Kassel Bölge Valisi ve Hanau katliamı, cinayetleri..

105.

Başlamakta olan Üç Aylar vesilesiyle ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım yayımladığı mesajında, bütün İslâm Âleminin Üç Aylar’ını ve Regaib Kandilini tebrik ederek şöyle dedi:

104.

Das Ziel all unser Handeln für das kommende Jahr 2021 sollte es sein, ein Umfeld zu schaffen, in dem jeder seine eigene Religion und Kultur frei leben und seine Identität frei entfalten kann, unabhängig von Herkunft und Glauben.

103.

23 Kasım 1992’de Mölln’de gerçekleştirilen ırkçı Neo-Nazi terör örgütünün saldırısında hayatını kaybeden Bahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz’ı rahmetle anıyoruz.

İki genç kız ve büyükannelerinin ölümüne ve dokuz kişinin ağır yaralanmasına sebep olan bu saldırının üzerinden tam 28 yıl geçti.

102.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, 18.11.2020 tarihinde Federal Almanya Meclisi’nde “Irkçılık ve Milliyetçiliğe Karşı Durmak, Bozkurtlar Haraketinin Etkisini Bastırmak” başlığı altında yapılan meclis görüşmesiyle ilgili basın açıklamasını ilginize sunuyoruz:

101.

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın 2019 yılı raporunda Avrupa Türk-İslam Birliği (ATİB) ile ilgili aldığı karar nedeniyle, Size bu mektubu yazmayı, ATİB’in kurucu başkanı olarak görev sayıyorum.

100.

ATİB (Avrupa Türk-İslam Kültür Dernekleri Birliği) Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım’ın Mevlid Kandili münasebetiyle yayımladığı mesaj:

İnsanlık koyu bir cehalet ve zulmet içindeyken, doğumu alemlere rahmet, huzur ve nur getiren peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in mevlid kandilini, önümüzdeki Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece bir defa daha idrak edeceğiz.

99.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Ermenistan ordularının işgal ettiği Azerbaycan topraklarından yeniden sivil yerleşim yerlerine saldırıya geçmesi dolayısıyla yaptığı basın açıklamasını ilginize sunuyoruz:

98.

Geride bıraktığımız haftasonu (26 Eylül 2020) ATİB Genel Merkez binası, konferans salonunda gerçekleştirilen, ATİB 25. Genel Kurulu’nda Durmuş Yıldırım yeniden ATİB Genel Başkanı olarak seçildi.

97.

Kısa adı ATİB olan, Avrupa Türk-İslam Kültür Dernekleri Birliği Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım, Hicrî yeni yıl ve Muharrem ayının 1442. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak bütün İslâm Âleminin Hicrî yeni yılını ve Muharrem ayını tebrik etti

96.

Evrensel bir din olan İslam’ın iki önemli bayramından biri olan Kurban Bayramı; yoksul, mağdur ve mazlumlarla paylaşma ve dayanışmanın, insanlar arasında sevgi ve muhabbetin doruk noktasına ulaştığı özel ve mübarek bir gündür.

95.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Federal Almanya Anayasa Koruma Teşkilatı’nın 2019 yılı raporunda ATİB’e, “güvenliği tehdit eden aşırı yabancılar” olarak yer vermesinden dolayı aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

94.

Binlerce yıllık tarihimiz boyunca devlete ve mevcut nizama karşı zaman zaman başkaldırılar, darbeler ve isyanlar olmuş ya da girişimde bulunulmuştur ama hiçbirisi “15 Temmuz 2016 Kalkışması” kadar sinsi ve haince olmamıştır. 

93.

Avrupalı devletlerin gözleri önünde Boşnak Müslümanlara uygulanan Srebrenitsa‘da Katliamı’nın yıldönümü münasebetiyle ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım yaptığı basın açıklaması:

92.

Federal Almanya Hükümeti tarafından AB ülkelerine yapılacak seyahat yasağının kaldırılmasına karşılık, Türkiye’ye yapılacak seyahat uyarısının 2020 yılı Ağustos ayının sonuna kadar uzatılmasıyla ilgili ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın yaptığı basın açıklamasını aşağıda ilginize sunuyoruz.

91.

ATİB adına ev sahipliği yapan, ATİB Genel Başkan'ı Durmuş Yıldırım, Genel Başkan yardımcısı ve Kadın Kolları sorumlumuz Kübra Sancak, Genel Sekreter Nurdoğan Aktaş, Genel Başkan Baş Danışmanı Mahmut Aşkar yaptılar.

90.

27 sene önce bugün Almanya’da Neonazi terör örgütünün 29 Mayıs 1993’te hunharca katlettiği Genç Ailesi’ne mensup 3’ü çocuk 5 vatandaşımız hayatını kaybetti. (Hatice, Hülya ve Saime Genç, Gürsün İnce ve Gülistan Öztürk)

89.

Solingen Faciası’nın 27. Yıldönümü münasebetiyle ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın yaptığı basın açıklaması:

88.

Mölln, Solingen, Rostock-Lichtenhagen, NSU cinayetleri serisi, Kassel Bölge Valisi ve Hanau katliamı, cinayetleri..

87.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Ramazan-ı Şerif ayının son on gününe girdiğimiz ve koronavirüs sebebiyle mahzun bir şekilde idrak ettiğimiz Kadir Gecesi münasebetiyle bir mesaj yayımladı. İslâm Âleminin Kadir Gecesini tebrik eden ATİB Genel Başkanı Yıldırım, bütün insanlığın zor bir süreçten ve imtihandan geçtiğini beyan ederek aşağıdaki mesajı paylaştı:

86.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Türk Dil Bayramı’nın 743. Yılı münasebetiyle yayımladığı kutlama mesajında şu sözlere yer verdi:

85.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlandırılmasının 75. Yıldönümü dolayısıyla ATİB Genel Başkanı Durmuş aşağıdaki basın açıklamasını yaptı:

84.

Der Koordinationsrat der Muslime (KRM) begrüßt die Beschlüsse der Bund- Länder-Konferenz. Die Ermöglichung von Gottesdiensten wird dem Stellenwert der Religionsfreiheit gerecht und ein wichtiges Signal für die Gesellschaft. Der KRM hat im Lichte dieser Entscheidung beraten und eine schrittweise Öffnung der Moscheen für Gottesdienste unter Auflagen beschlossen.

83.

Mübarek Ramazan ayına giriş münasebetiyle ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım aşağıdaki Ramazan mesajını yayımladı:

82.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Ramazan ayını müjdeleyen Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayımladı. İslâm Âleminin Kandilini tebrik eden ATİB Genel Başkanı Yıldırım, bütün insanlığın olağanüstü bir durumla karşı karşıya olduğuna vurgu yaparak aşağıdaki mesajı paylaştı:

80.

Kısa adı ATİB olan, Avrupa Türk-İslam Kültür Dernekleri Birliği Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım, Mirac Kandili münasebetiyle bir Kandil mesajı yayınlayarak bütün İslâm Âleminin Mirac Kandilini tebrik etti.

79.

Bildiğiniz gibi önce Çin’de başgösteren Koronavirüs salgını birkaç haftadan beri Avrupa ülkelerini de tehdit etmeye ve can almaya başladı.

78.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Üç Aylar ve Regaib Kandili münasebetiyle yayımladığı mesajında, bütün İslâm Âleminin Üç aylarını ve Regaib Kandilini tebrik ederek şöyle dedi:

77.

Der Zentralrat der Muslime in Deutschland (ZMD) verurteilt diesen fürchterlichen und hasserfüllten rechtsextremistischen Terroranschlag von Hanau aufs Schärfste. In diesen Stunden sind unsere Gebete, Gedanken und Trauer bei den Opfern und Hinterbliebenen. Dies ist ein schrecklicher Tag für unser Land, für uns Muslime, Möge Gott unser Land vor dem Übel und den Übeltätern schützen.

76.

Der gestrige Mittwoch wird als ein schwarzer Tag in die Geschichte Deutschlands eingehen. In Hanau hat ein Angreifer auf niederträchtigste Weise insgesamt zehn Menschen getötet und weitere schwer verletzt, bevor ihn die Polizei tot in einer Wohnung auffand. Unsere Gedanken und Gebete sind bei den Opfern und ihren Angehörigen. Möge Allah sich der Getöteten in seiner Gnade annehmen und den Angehörigen Geduld und Kraft spenden in dieser für sie schwierigen Zeit.

75.

Son yıllarda ırkçıların giderek güç kazandığı, özellikle göçmen Müslümanlara olan karşıtlığıyla taraftar toplayarak Federal Parlamento’da temsil noktasına geldiği ne yazık ki bir Almanya gerçeğidir. Neredeyse her gün bir camiye saldırıldığı, Alman ırkından olmayanların her defasında ayrımcılığa maruz kaldığı, sözlü ve fiziki saldırının hedefi olduğu da bir başka Almanya gerçeğidir.

74.

Avrupa Türk-İslam Birliği (ATİB)’nin, kuruluş gayeleri doğrultusunda yaptığı faaliyetlerin başında eğitim gelir. Kuruluşun başlıca şiarlarından biri olan “eğitimli insan inşası” ATİB 24. Faaliyet Dönemi’nde de Genel Başkan Durmuş Yıldırım’ın öncülüğünde devam etti.

73.

Alman Müslümanlarının önde gelen isimlerinden Dr. Murad Wilfried Hofmann’ın vefatı dolayısıyla ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın taziye mesajı:

72.

Önce merhum Seyyid Ahmet Arvasi hocamızı rahmetle ve minnetle anıyor, makamının cennet olmasını Cenab-ı Hakk’dan niyaz ve temenni ediyorum.

71.

Aziz milletimizin ruh dünyasını en güzel biçimde yansıtan, var olma mücadelesindeki çelikleşmiş imanını sinesinde taşıyan bir mücadele adamı olan Mehmet Akif Ersoy'u ölümünün 83. yıldönümünde rahmet, minnet ve dua ile anıyoruz.

70.

ATİB - Avrupa Türk-İslam Kültür Dernekleri Birliği yılbaşı tatili dolayısıyla geleneksel olarak düzenlediği Umre proğramı kapsamında Umrecilerini kutsal topraklara uğurladı.

69.

ATİB Frankfurt Teşkilatımızın ev sahipliğini yapmış olduğu, Gençlik Kolları Şölenimiz başarıyla gerçekleştirildi. ATİB Frankfurt Teşkilatımızın gençlerinden Ertuğrul Turan kardeşimizin Kuran-ı Kerim Tilavetiyle başlayan program, toplu halde İstiklal Marşımız ve Alman Milli marşlarının okunmasıyla devam etti.

68.

Türk-İslam kültürünün önemli şahsiyetlerinden olan ve hoşgörüye dayalı bir dünya ve insan tasavvuruna sahip Mevlana Celaleddin Rumi’nin 746. Vuslat (ölüm) yıldönümü dolayısıyla ATİB ve YTB tarafından ortaklaşa düzenlenen “Avrupa’da Hoşgörü İklimi Şeb-i Arus” proğramı gerçekleştirildi.

67.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında şu konulara yer verdi:

66.

Dünya Uygur Kongresi Gn. Bşk. Yard. ve Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Sn. Seyit Tamtürk ve Heyeti ATİB Genel Merkezimizi ziyaret ettiler.

65.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Doğu Türkistan Türklerine Çin Hükümeti tarafından baskı ve işkence yoluyla dayatılan asimilasyon politikasına karşı aşağıdaki basın açıklamasını yaptı:

64.

Sadece Avrupa Türklerine, hiçbir farklılık gözetmeden hizmet gayesiyle kurulmuş olan ATİB (Avrupa Türk-İslam Kültür Dernekleri Birliği) 32. Kuruluş Yıl dönümü programını, Türklerin işgücü olarak Avrupa’ya gelişlerinin 58. Yılıyla birleştirerek çok yönlü bir kutlama gerçekleştirdi.

63.

Kısa adı ATİB olan, Avrupa Türk-İslam Kültür Dernekleri Birliği Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım, Mevlid Kandili münasebetiyle bir Kandil mesajı yayınlayarak bütün İslâm Âleminin Kandilini tebrik etti.

62.

Sokaktaki Birçoğunuzun gazetelerde, sosyal medya veya televizyon ekranlarında gördüğü gibi, son yıllarda başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerindeki camilere ve Müslümanlara karşı saldırılar hızla artıyor.

61.

Darmstadt Teşkilatımızın İmamı Değerli Hocamız Emrah Doğan bey için düzenlenen veda programına katılan ATİB Genel Başkanı Yıldırım bir konuşma yaptı.

60.

ATİB - Avrupa Türk-İslam Birliği Genel Merkezinde yıllık geleneksel olarak yapılan ATİB şubelerinde görev yapan Din Hizmetleri görevlileri (Hocalarımız) ile Dernek Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin katılımlarıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi.

59.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, heyetiyle beraber YTB Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını ziyaret etti.

58.

ATİB Avrupa Türk İslam Birliği 8. Sarı Saltuk Buluşmaları kapsamında, ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım ve Heyeti Romanya’nın Köstence ve Babadağ bölgelerindeki programlara iştirak ettiler.

57.

Bölge Toplantısına Dernek Başkanları, Yönetim kurulu üyeleri, gençlik ve kadın kolları başkanları ve yöneticileri katıldılar.

56.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Türk Dil Bayramı’nın 82. Yılı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında şöyle dedi:

55.

Hicret, İslam Tarihinin en önemli hadisesidir. Bu sebeple islam aleminde çok özel bir yere sahiptir ve bundan dolayı Müslümanların takviminin başlangıcı seçilmiştir.

54.

Hicret, İslam Tarihinin en önemli hadisesidir. Bu sebeple islam aleminde çok özel bir yere sahiptir ve bundan dolayı Müslümanların takviminin başlangıcı seçilmiştir.

53.

Hac farizalarını yerine getirmek için Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Stuttgart, Münih, Brüksel, Amesterdam, ve İstanbul Havaalanlarından mukaddes topraklara uğurlandılar. Uğurlamaya ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, ATİB yöneticileri ve Hacı yakınları katıldılar.

52.

“15 Temmuz 2016 Kalkışması” binlerce yıllık Türk tarihinde, dış destekli yerli işbirlikçilerin devleti ele geçirmek için başlattıkları en hain ve sinsi bir darbe girişimidir.

51.

Srebrenitsa Katliamı’nın yıldönümü münasebetiyle ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım yaptığı açıklamada şöyle dedi: 

50.

Tüzük Kurultayı öncesinde Bayramlaşma programı yapıldı, ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım katılımcıların Bayramlarını tebrik ederek, bir konuşma yaptı.

49.

Cumhurbaşkanı mesajında, "Size güvence veriyorum. Nefrete ve dışlanmalara karşı ve özellikle Müslüman göçmenlerin şüpheli gibi gösterilmelerine karşı sabır göstermeyeceğiz.

48.

Avrupa Müslümanları olarak yaşadığımız ülkenin sosyal şartları içinde bir Ramazan ayını daha idrak ettikten sonra bayrama kavuşmuş olmanın sevincini yaşıyoruz.

47.

ATİB, Genç Ailesi’ne mensup beş Türk’ün 29 Mayıs 1993 tarihinde yabancı düşmanı-ırkçı Almanlar tarafından Solingen’de, kendi evlerinde kundaklanarak katledilişinin 26. ölüm yıldönümü vesilesiyle bir anma töreni düzenledi.

46.

ATİB, Genç Ailesi’ne mensup beş Türk’ün 29 Mayıs 1993 tarihinde yabancı düşmanı-ırkçı Almanlar tarafından Solingen’de, kendi evlerinde kundaklanarak katledilişinin 26. ölüm yıldönümü vesilesiyle bir anma töreni düzenledi.

45.

Bugün, Genç Ailesi’ne mensup beş Türk’ün 29 Mayıs 1993 tarihinde yabancı düşmanı-ırkçı Almanlar tarafından Solingen’de, kendi evlerinde kundaklanarak katledilişinin 26. ölüm yıldönümü… Onlar, bu ülkenin sosyal, siyasî ve de hukukî düzenine karşı hiçbir suç işlemediler. Katillerin gözünde onların tek „suçları“ Alman olmamaktı.

44.

Her yıl olduğu gibi bu yılki geleneksel ATİB iftar yemeğinde Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin değişik şehirlerinden yüzlerce insan biraraya geldi. ATİB’e bağlı derneklerden gelen yüzlerce davetli, iftar proğramının yapılacağı salona akın etti.

43.

Diğer ibadetlerimizden farklı olarak oruç tutmak, daha kapsamlı ve çok boyutludur: Fert bazındaki ibadetlerin yanısıra topluca iftarlar, teravihler, fitre ve zekât boyutuyla ihtiyaç sahibi insanlarla dayanışma içinde olmak, Ramazan ayının özelliklerindendir.

42.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Sri Lanka’da yüzlerce masum insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep olan terör saldırısını şiddetle kınadığı ve lanetlediği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

41.

Her yıl olduğu gibi bu sene de rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan mübarek Ramazan-ı Şeriften önce manevi hayatımıza güç ve kuvvet katacak, müstesna bir kutlu geceye, 19 Nisan 2019 Cuma gününü Cumartesi‘ye bağlayan gece daha ulaşmış bulunuyoruz.

40.

Almanya’daki vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunların çözümünde yardımcı olması ve bununla birlikte Almanya'daki insanımızın (T.C. Vatandaşlarımızın) her türlü vatandaşlık hizmetlerini yapması için kurulan, Başkonsolosluklarımızdan biri olan T.C Köln Başkonsolosumuz Sayın Barış Ceyhun Erciyes beye ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım ve Heyeti iadeyi ziyarette bulundu.

39.

ATİB Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım Almanya BW Eyaletinde düzenlenen İş Adamları İstişare ve Buluşma programına katıldı.

38.

Heyetimizi çok sıcak şekilde karşılayan ATB Avrupa Türk Birliği Genel Başkanı Sayın Erol Yazıcı, ATİB Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım ve Heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

37.

ATİB Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım ve Heyeti, İGMG Genel Başkanı Sayın Kemal Ergün beye iade-i ziyarette bulundular.

36.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Miraç Kandili münasebetiyle yayımladığı mesajında, bütün İslâm Âleminin Miraç Kandilini tebrik ederek şöyle dedi:

35.

Balkan Türkleri ve Müslümanlarının hem yüzyıllara dayanan tecrübesinden faydalanmak hem de mevcut durumları hakkında bilgilenmek gayesiyle ATİB, “Balkanlarda Dinî Hayat/İmkânlar ve Meseleler” adı altında bir etkinlik düzenledi.

34.

ATİB 24. Dönem Kurultay Şöleni yurt içi ve yurt dışından iştirak eden protokol misafirlerinin yanısıra üye derneklerin ve Avrupalı Türklerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Kurultay şöleni bu sefer her zaman olduğu gibi hemen genel kurulun ardından değil de biraz gecikmeli yapıldı.

33.

YTB’nin ev sahipliğinde Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen “Türkdildeş Diaspora Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerine Yönelik Ortak Kapasite Geliştirme Eğitim Programı’na ATİB'i temsilen Genel Başkan Durmuş Yıldırım ve Organizasyonlar ve Ticari işler sorumlusu Deniz Kalaklı katıldı.

32.

Belçika Leopoldsburg Teşkilatımızın düzenlediği Gönül Birliği Şölenine ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım ve Heyeti iştirak etti.

31.

Toplantı, Niedersachsen Bölge Başkanı Selami Tok’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayıp ATİB Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

30.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında Cuma namazı kılınan iki camiye düzenlenen terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

29.

Malumunuz olduğu gibi, yurtdışındaki Türk vatandaşları için askerlik bedeli önce 6 bin €’dan 1000 €’ya düşürülmüş, daha sonra da bu miktarın 2 bin €’ya çıkarılması kararlaştırılmıştı. Şimdi ise yeni alınan bir kararla, dövizli askerlik bedelinin 5 bin 113 €’ya çıkarılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. 

28.

Her ay farklı bir konunun gündeme taşındığı “Referans Sohbetleri”nin bu ayki konuşmacısı Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes oldu. ATİB Genel Merkez binasında gerçekleştirilen proğramın takdimini Referans Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Aşkar yaptı.

27.

İnanç dünyamızda ayrı bir yere sahip olan “Üç Aylar”ın başlangıcı ve dolayısıyla müjdeleyicisi olan Regaib Kandili’ni Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece idrak edeceğiz.

26.

Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Sayın Barış Ceyhun Erciyes bey ATİB Genel Merkezini ziyaret etti.
 

25.

Durmuş Yıldırım’ın ATİB Genel Başkanlığına seçilmiş olmasından dolayı, İbrahim Doğancı’yla birlikte bir nezaket ziyaretinde bulunan ATB Genel Başkanı Erol Yazıcı, “Sayın Genel Başkan Durmuş Yıldırım’a ve birlikte çalıştığı ekibe yeni görevinde başarılar diliyorum. Bizim için bir kardeş kuruluş olan ATİB’le geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da birçok konuda birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

24.

Sazıyla sözüyle 45 yıldan beridir Avrupa Türklerinin hissiyatına tercümanlık yapan ve aynı zamanda aşıklık geleneğimizin Avrupa kültür coğrafyasındaki çok önemli temsilcilerinden birisi olan Ozan Yusuf Polatoğlu’nun, ATİB Genel Merkezi salonunda 45. Sanat Yılı kutlandı.

23.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Hocalı Katliamı’nın 27. yıldönümü münasabetiyle yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi:

22.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Hocalı Katliamı’nın 27. yıldönümü münasabetiyle yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi:

21.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Ülkücü hareketin tanınmış ozanlarından Ozan Arif’in vefatı dolayısıyla aşağıdaki taziye mesajını yayımladı:

20.

Almanya, Belçika ve diğer Avrupa ülkelerinden, değişik konularda uzman kişiler tarafından ders dinlemek ve teşkilatı ilgilendiren meseleleri istişare etmek üzere gelen ATİB’liler geride kalan hafta üç günlük eğitim kampı için biraraya geldiler.Cuma günü başlayıp Pazar günü sona eren eğitim kampına Genel Merkez Yönetimi, Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve dernek yöneticileri katıldı.

19.

In den vergangenen Wochen wurden erneut kampagnenartig Berichte über die Union der Türkisch-Islamischen Kulturvereine in Europa e.V. (ATIB) veröffentlicht. ATIB wurde besonders in den sozialen Netzwerken in einen direkten Zusammenhang mit den sogenannten „Grauen Wölfen“ gebracht. Damit versuchen einige Akteure der ATIB eine verfassungsfeindliche und nationalistische Ideologie zu unterstellen.

18.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Miraç Kandili münasebetiyle yayımladığı mesajında, bütün İslâm Âleminin Miraç Kandilini tebrik ederek şöyle dedi:

17.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Doğu Türkistan Türklerine Çin Hükümeti tarafından uygulanan baskı ve asimilasyon politikasına son verilmesi çağrısında bulunarak, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

16.

ATİB Avrupa Türk İslam Birliği ve YTB Yurt Dışı Türkler Başkanlığının iş birliği ile yürütülen '' Sırt Çantamda Kültürüm'' isimli Anaokulu projemiz Ara Karne Programı Genel Merkezimizde yoğun bir katılımla gerçekleşmiştir.

15.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, yabancı düşmanı ırkçı Almanlar tarafından 23 Kasım 1992 tarihinde Mölln’deki evlerinde kundaklanarak öldürülen Türklerin anısına aşağıda basın açıklamasını yaptı:

14.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Mevlid Kandili münasebetiyle bir mesaj yayımlayarak bütün İslâm Âleminin Kandilini tebrik etti.

13.

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım ve merkez heyetin karşıladığı misafirlerle Avrupa‘ da yaşayan Müslüman Türklerin geleceği hakkında istişarede bulundular. ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, nazik ziyaretlerinden dolayı T.C. Berlin Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen‘ e ve DİTİB Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek‘ e teşekkür etti.

12.

Bölge ve dernek faaliyetleri hakkında görüşmelerin yapıldı toplantıya başta ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, başkan yardımcılarından Hanefi Şimşek ve Kübra Sancak, Genel Sekreter Nurdoğan Aktaş, Genel Muhasip Şaban Duran, İcra Kurulu Üyesi ve Eğitim Başkanı Abdülcelil Akyüz, Bölge Başkanı Davut Özyurt ile bölge dernek başkanları ve yöneticileri katıldılar.

11.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, UİD (Uluslararası Demokratlar Birliği) Genel Başkan'ı Bülent Bilgi, UİD Özel Kalem Müdürü Mehmet Koç beyler ATİB Genel Merkezini ziyaret ettiler.

10.

ATİB adına ev sahipliği yapan, ATİB Genel Başkan'ı Durmuş Yıldırım, Genel Başkan yardımcısı ve Kadın Kolları sorumlumuz Kübra Sancak, Genel Sekreter Nurdoğan Aktaş, Genel Başkan Baş Danışmanı Mahmut Aşkar yaptılar.

09.

ATİB Genel Başkan'ı Durmuş Yıldırım, ATİB Genel Sekreteri Nurdoğan Aktaş ve ATİB Genel Başkan Baş Danışmanı Mahmut Aşkar BİG Partisi ziyaretinde misafirlere ev sahipliği yaptılar.

08.

Hicret, islam tarihinin en önemli hadisesidir. Bu sebeple islam aleminde çok özel bir yere sahiptir. Ve bundan dolayı Müslümanların takviminin başlangıcı seçilmiştir. Hicret, İslam tarihinde bir safhanın kapanıp, yeni bir çağın açılışı, insanlık tarihine ise adaletin, huzurun, insan haklarının, maddi-manevi zenginliklerin artırılarak insanlık haysiyetinin korunduğunun, insana insan olma şerefinin yeniden tanıtıldığının ilan edildiği tarihtir.

07.

Ocakbaşı sohbetinde genel konulardan değerlendirmelerde bulunarak ve özellikle milli kimliğin korunması (dilin ve dinin önemi) hakkında, Eğitim ve öğretim hususlarında, faaliyet ve proğramlar doğrultusunda sohbette bulundu.

06.

Kuranı kerimin okunmasının ardından söz alan ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım sözlerine tüm Teşkilat mensuplarımızın ve İslam aleminin Kurban Bayramını kutlayarak başladı.

05.

Almanya ve Türklerin yoğun olarak yaşadıkları bazı Avrupa ülkelerindeki Türk sivil kitle kuruluşlarını yerinde ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi edinmek için geldiğini ifade eden T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren; ATİB gibi Almanya’daki önemli kuruluşlarımızla buradaki Türklerin durumu ve birlikte çalışma şartlarını konuşmak için buradayız, dedi.

04.

Almanya’daki Türkiye vatandaşlarının daha etkin bir şekilde vatandaşlık hakkını kullanarak seçim sandıklarına gitmelerini teşvik etmek için YTB tarafından yapılan hazırlaklar ve buradaki Türk STK’larıyla karşılıklı işbirliği hakkında görüşmeler yapmak üzere, YTB heyeti ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ı makamında ziyaret etti.

03.

Belçika Türk İslam Birliği Başkan'ımız Bilal Darıyeri, Dernek Başkan'ımız Tuncay Kocaoğlu ve Değerli Üyelerimiz tarafından karşılandı. Çok sıcak bir kucaklaşmanın ardından Genel Başkan Durmuş Yıldırım Üyelerimizle sohbet ederek konularımızı değerlendirdi.

02.

ATİB Genel Sekreteri Nurdoğan Aktaş’ın GYK üyelerini selamlaması ve gündem maddelerini takdimiyle açılan toplantı, Kuran-ı Kerim’den bir bölüm ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. GYK üyelerinin kendi aralarında tanışma faslından sonra Genel Başkan Durmuş Yıldırım, katılanları selamlayarak başladığı açış konuşmasında, yeni faaliyet döneminde belirlenen hedefleri ve ağırlık verilecek konuları anlattı.

01.

ATİB 23. Dönem Genel Kurulu’nda Durmuş Yıldırım genel başkanlığa seçildi. Divan başkanlığına Ali Batman ve yardımcılıklarına Köksal Akçay’la Nevzat Akbulut’un ittifakla seçildiği genel kurulda, son üç dönem genel başkanlık yapan İhsan Öner yeniden aday olmadı. Eski yönetimin faaliyet ve muhasebe raporlarının okunması ve aklanmasından sonra seçimlere geçildi. Durmuş Yıldırım, Ömer Uluç ve Harun Kılıç’ın genel başkan adaylığı için yarıştığı oylamada, Durmuş Yıldırım oy çokluğuyla seçimi kazandı.

bottom of page