top of page

YETKİLİLERİ SORUMLU VE DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Son günlerde Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde göçmen Müslümanları yakından ilgilendiren gelişmelere binaen ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın yaptığı basın açıklaması:

Geride bıraktığımız hafta Fransa’da bir bayan öğretmenin, Moskova doğumlu on sekiz yaşında Müslüman kimlikli bir genç tarafından hunharca öldürülmesini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Şu beyni yıkanmış, güya Hz. Peygamber’in karikatürüne tepkiden dolayı insan hayatına kıyan, cani ruhlu insanlar bilmelidirler ki, bu eylemleriyle İslam’a ve Müslümanlara en büyük darbeyi vurmuş oluyorlar.

Dünyanın değişik yerlerinde Müslümanları katleden Hıristiyan kimlikli katillerden dolayı biz Müslümanlar bütün Hıristiyan dünyasını töhmet altında bırakmaktan imtina ederken, Fransız Cumhurbaşkanı Macron’un da, hangi gayeye hizmet ettiği bizce meçhul olan bir caninin eylemi yüzünden bütün Müslümanları rencide eden ifade ve eylemlerinden kaçınmasını beklerdik.

Anlamakta zorlandığımız bir başka gelişme de, Berlin’deki Mevlana Camii’ne yapılan polis baskınının gerekçesi ne olursa olsun, bir mabede uygunsuz şekilde girilmesi oldu. Devletin polisi camiye bu şekilde (botlarla) girerse, bu ülkede hemen hergün bir camiye saldırının da ardı arkası kesilmez.

Hangi gerekçeye ve hangi dine dayanırsa dayansın, terörün ve insan öldürmenin her türlüsünü şiddetle lanetlerken, devlet yetkililerini de duyarlı ve sorumlu hareket etmeye davet ediyoruz.

Durmuş Yıldırım 


ATİB Genel Başkanı

bottom of page