top of page

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın Kurban Bayramı Mesajı

Değerli Kardeşlerim,

Yüce Allah'a manen yakınlaşmak ve teslimiyet olan bir mübarek Kurban Bayramımıza daha ulaşmanın huzuru ve mutluluğu içindeyiz. Çünkü bayramlar, cömertliğin, rahmetin ve bereketin olduğu ve yaşandığı, aynı zamanda sosyal yardımlaşma ve dayanışma duygusunun güçlendiği, kolektif tavır ve davranışların yoğunlaştığı ve toplumsal hayatımızda çok önemli ve müstesna bir yeri olan zaman dilimidir.

Bayramlar dostluğu, kardeşliği, sevgiyi ve geleceği paylaşmaktır. Aşımızı, ekmeğimizi ve soframızı paylaşmaktır. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirmektir…

Bayramın bize kazandıracağı manevi anlayış sayesinde, yoksul ve muhtaç durumda olanlara yardım eli uzatmanın, sevinçleri olduğu kadar acıları da paylaşmanın önemini daha da derinden anlayacağız. Bütün dünyada halen yer yer yaşanılan savaş, çatışma ve yıkımlara karşı her zamankinden daha çok duyarlı olacak, barış ve adaletin dünyada hakim olması için dua ve niyazla birlikte, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

Bayramların anlamına, ruhuna ve özüne uygun olarak, içinden geçtiğimiz zor bir siyasî, ekonomik, sosyal ve psikolojik süreçte ATİB-Hilal Yardım Organizasyonu olarak, bu sene de “Kurban Allah’a Yakınlaştırır” düsturuyla, başta gönül coğrafyamız olmak üzere, Türk-İslam Dünyasının çeşitli yerlerinde Avrupa’daki müslüman kardeşlerimizin Kurban Bağışlarını vekalet yoluyla muhtaç ve mağdur bölgelerde görevlilerimiz kesip dağıtacaklardır. Ayrıca, götürdükleri bayram harçlığı ve hediyelerle de çocukları ve muhtaçları sevindirerek bayram sevincini yaşatma gayreti içinde olacaklardır. Bu sene de maalesef Müslümanlar olarak Hac ibadetini gerçekleştiremedik. Bu sebeple, dilek ve temennimiz, bayramların özü olan dayanışma ve kardeşlik ruhunun mazlum ve mağdur bölgelerde ve hayatın tüm alanlarına hakim kılınmasıdır.

Kurban Bayramı vesilesiyle, arzumuz, gayretimiz ve duamız, coğrafyamızda ve dünyanın hiç bir yerinde insanların haksız yere ölmediği, kadınların şiddetin hiçbir türüne maruz kalmadığı, katliamların yaşanmadığı, kimsenin yerinden yurdundan göç etmek zorunda bırakılmadığı, ırkçı, ayrımcı ve insanlık düşmanı anlayışlara geçit verilmediği, eşitlik, barış ve huzurun hakim olduğu bir dünya diliyorum. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle, bütün camiamızın, Avrupa Müslümanlarının ve İslam âleminin mübarek Kurban Bayramı'nı kutluyor, kardeşliğimizi daha da güçlendiren bu güzel bayram coşkusunun ülkemize, milletimize, içinde yaşadığımız topluma, İslam âlemine, tüm insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah'tan temenni ediyorum.

Durmuş Yıldırım


ATİB Genel Başkanı

bottom of page