top of page

ATİB Hicri Yeni Yıl Mesajı

ATİB Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım, Hicrî 1443’ün başlangıcı olan Muharrem ayının girmesiyle yayımladığı mesajda bütün İslâm Âleminin Hicrî yeni yılını ve Muharrem ayını  tebrik ederek şöyle dedi:

Hicret, kısaca kelime anlamı olarak "göç, ayrılmak, bir yerden başka yere gitmek" demektir. Ama hicret genellikle dini bir terim olarak kullanılır ve Peygamber Efendimiz'in (sav) 622 yılında Mekke'den Medine'ye göç etmesine denir.

İslam tarihinde farklı bir öneme sahip olan Hicret, Hz. Muhammed (sav) ve beraberindeki Müslümanların, inançları yüzünden kendilerine yapılan baskılar sebebiyle 622 yılında Mekke şehrinden Medine şehrine yaptıkları yolculuk ve göçtür. Bu olay İslam tarihi açısından bir dönüm noktası olarak, Hicri takvimin başlangıcı kabul edilmiştir. Peygamberimiz'in (sav), Mekke'den Medine'ye hicretinin başlangıç kabul edildiği o yıla da "Hicri Yıl" denmektedir.

Müslümanlar olarak, 9 Ağustos 2021 Pazartesi günü yeni bir Hicri yıla girdiğimiz bugünlerde koronavirüs tehdidi henüz bertaraf edilmemişken, dünyanın çeşitli yerlerinde bir taraftan sel, yangın gibi afetler, diğer taraftan zulüm, işkence, savaş ve yoksulluktan kaçarak mülteci durumuna düşen milyonların maruz kaldığı ayrımcılık ve ırkçılık... 

İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle Türklerin Batı Avrupa’ya Türk İşgücü Göçü’nün 60. Yılını idrak ediyoruz. Bu açıdan biz Avrupa Müslümanları ve Türkleri olarak göç ve hicreti empati yaparak daha iyi değerlendirebiliriz. 

Hicri yılın birinci ayı olan Muharrem‘in, Müslümanlar açısından büyük bir önemi vardır. Çünkü bu ay içerisinde nice tarihi olaylar vuku bulmuştur. Bu sebeple bu aya azami ölçüde değer vererek, tekrar birliğimizi, dayanışmamızı ve kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz. Özellikle, içinde yaşadığımız ülkemizde, anavatanımızda ve dünyada şiddet ve ırkçı olaylarının arttığı şu konjonktürde Muharrem ayı vesilesiyle sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşlik iklimini yeniden tüm insanlığa tebliğ ederek ulaştırmalıyız, ulaştırabiliriz.

Cenab-ı Allah girdiğimiz hicri yeni yılda, İslamiyet’i gerçek manasıyla anlamayı ve layıkıyla yaşamayı bizlere (Müslümanlara) nasip eylesin. 

Bu duygu, düşünce ve temennilerle hicri yeni yılınızı, Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü tebrik ediyor, başta İslam âlemi olmak üzere, içinde yaşadığımız topluma, milletimize, camiamıza ve bütün insanlık âlemine barış, huzur, sağlık, bereket ve hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Durmuş Yıldırım 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page