top of page

TR

2000px-Flag_of_Turkey.svg.png

DE

1920px-Flag_of_Germany.svg.png

ATİB Yatılı İç Eğitim Kampı Başarıyla Sona Erdi

 

Almanya, Belçika ve diğer Avrupa ülkelerinden, değişik konularda uzman kişiler tarafından ders dinlemek ve teşkilatı ilgilendiren meseleleri istişare etmek üzere gelen ATİB’liler geride kalan hafta üç günlük eğitim kampı için biraraya geldiler.
Cuma günü başlayıp Pazar günü sona eren eğitim kampına Genel Merkez Yönetimi, Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve dernek yöneticileri katıldı. 


ATİB Genel Sekreteri Nurdoğan Aktaş’ın yönetiminde başlayan eğitim proğramı, ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım'ın açış konuşmasıyla başladı. Genl Başkan Yıldırım, yaptığı konuşmada, yönetime gelikten sonra geçen 10 ay içinde yaptıkları çalışmalar ve nasıl bir ATİB olması gerektiği konusunda düşüncelerini anlattı.


Konuşması Genel Başkan Yıldırım, ATİB'in ilkeleri ve hedefini başlıklar halinde dile getirirken, „Asıl mücadelemiz, insani değerlerin yer yüzüne hakim olmasıdır. ATİB, sevginin, barışın, huzurun ve adaletin insanlar arasında hakim olması ve kimsenin dili, rengi ve dininden dolayı zulme maruz kalmaması için mücadele eder“ dedi.


Konuşmasının devamında ise şöyle dedi: ATİB bu mücadelesini meşru yollardan yapar, Bizim ilkemiz, zulüm nerden ve kimden gelirse gelsin, o zulmün karşısında ve mazlumun yanında durmaktır. Biz Hakk‘ı savunan, iyiliği tavsiye eden ve kötülükten men etmeye çalışan bir teşkilatız. İşte bu kadar büyük ve kutsi bir amaç için kurulan ATİB'in, hiç bir siyasi partiye, ideolojik akımlara kapılması düşünülemez. Biz tamamen bağımsız bir şekilde, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören, tüm insanlığa hizmet etme aşkıyla hareket eden ve faaliyetlerimizi yürütmeye çalışan bir teşkilatız. Bu bağlamda tüm idarecilerimiz, hizmetlerini daha güzel bir şekilde yapmaları için, bu tür organizasyonları sık sık yapacağız. İdarecilerimiz, bulundukları alanlarda idari hizmetler ile ilgili her türlü bilgi donanımına sahip olmaları ve halka hizmetin Hakk‘a hizmet olduğunu bilerek çalışma yapmalarını istiyoruz. İnşallah, bu yatılı eğitim kampımız hayırlara vesile olur. Üç gün birlikte fikir alış verişi ve düşüncelerimizi karşılıklı olarak paylaşacak, konuşmacılarımızın sunumları ve daha sonra yapacağımız gurup çalıştaylarında alacağımız tavsiye kararları bizim çalışma alanlarımızı belirleyecek ve yapacağımız hizmetlerde bizi bir adım daha ileri taşıyacaktır.

Daha sonra sırası ile; Yazar Mahmut Aşkar. „Avrupa‘da Yeni bir Türk Kimliğine Doğru“, Prof. Dr. Azmi Özcan, „Kimliğimiz, Kültürümüz ve Tarihimiz“, ATİB Kurucu Genel Başkanı Musa Serdar Çelebi, „Davamız ve Yolumuz“, İletişim Uzmanı Hidayet Kayaalp, „Düşüncemiz, İmanımız ve Eylemimiz“ konularında ders verdi.


Akabinde, Birim başkanları tarafından yapılan faaliyetler anlatıldı. Daha sonra çalıştay gurupları oluşturuldu. Oluşturulan Dış iİşleri, Egitim İşleri, Kadın Kolları, Gençlik Kolları, ATİB-Hilal, ATİB-Reisen çalışma gurupları çalışmalarını sürdürdü. Çalıştaylarını tamamlayan gurup sözcüleri, Çalıştay hakkında geç saatlere kadar sunumlarını yaptılar. Gece saatlerinde değerli Ozan Yusuf Polatoğlu sazı ve sözüyle Türküler, şiirler ve marşlarla katılımcılara moral takviye etti. Kampın son gününde, Ozan Yusuf Polatoğlu, „Kimlik ve Edebiyat“ hakkındaki sunumunu yaptı.


Ayrıca, mevcut tüzük üzerinde yapılan çalışmanın geldiği safhayı katılımcılarla paylaşmak üzere, ATİB-Genel Merkez tüzüğünün son şekli madde madde okundu.


Yeni tüzük çalışmaları yapıldı. Son olarak, ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım değerlendirme ve kapanış konuşmasında Yatılı eğitim kampının ATİB Camiasına hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçen herkese ve bütün katılımcılara teşekkür etti. Asır suresi ile Eğitim Kampı noktalandı.

bottom of page