top of page

YA BARIŞ YA DA BARIŞ…

Kendinden daha güçsüz ülkeleri silah zoruyla hâkimiyeti altına almak için yapılan savaşlar tarihin hiçbir döneminde insanlığa kalıcı huzur ve barış getirmemiştir.

Son yüz yılda meydana gelen iki dünya savaşında milyonlarca masum ve savunmasız insanın hayatını kaybetmesinden hâlâ ibret almayanlar, insan hayatı üzerinden savaş siyaseti yapmaktan geri durmuyorlar.

Özellikle Ortadoğu’da bitmeyen çıkarlar savaşı devam ederken, bu sefer de Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın, dünya barışı adına son derece tehlikeli ve öngörülemez bir boyut kazanmasından endişeliyiz. 

Bu sebepten dolayı tarafların bir an önce müzakere masasına oturarak, anlaşmazlıklarını diyalog yoluyla çözmelerini temenni ediyoruz. 

Dünyanın yarısı açlık, yoksulluk ve eğitimsizlikle baş etmeye çalışırken, daha öldürücü silahların üretimine son verilmelidir!

Ülkelerin bağımsızlığı kadar insan hak ve hürriyeti silah zoruyla gasp edilemez!

Barışmak için konuşarak anlaşmak gerekir. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş gibi dünyanın değişik yerlerinde devam eden silahlı çatışma ve savaşların da bir an önce son bulmasını dünya barışı ve insanlık adına talep ediyoruz. 

Savaşın alternatifi barıştır. Onun için “Ya barış ya da barış!” diyoruz.

Durmuş Yıldırım


ATİB Genel Başkanı

bottom of page