top of page

TÜRKÇE’NİN SES BAYRAĞI OZAN YUSUF POLATOĞLU’NU ANMA PROĞRAMI YAPILDI

Türk âşıklık geleneğinin Avrupa’daki son temsilcilerinden Ozan Yusuf Polatoğlu vefatının birinci yılında ATİB tarafından düzenlenen, “Ozan Yusuf Polatoğlu’nu Anma Programı”nda değişik yönleriyle anıldı. 

Korona salgınından dolayı 13 Mart 2021 tarihinde hayatını kaybeden Ozan Yusuf Polatoğlu’nun anısına düzenlenen proğram 13 Mart 2022 günü ATİB Genel Merkez konferans salonunda gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımın olduğu anma proğramı, Ozan Yusuf Polatoğlu hakkında hazırlanmış kısa bir video gösterisinden sonra ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın açış konuşmasıyla başladı. 

Yıldırım, “Kırk yılı aşkın bir zaman Avrupalı Türklerin hissiyatını, vatan hasretini, gurbet çilesini ve bir başka kültür coğrafyasında yaşanılan zorlukları saza ve söze döken, şiirleştiren, araştırmalar yapan Ozan Yusuf Polatoğlu’nu Hakk’a yürüyüşünün sene-i devriyesinde rahmet ve saygıyla anıyorum” dedikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şiirlerinde milli ve manevi duygulara ağırlık veren Ozan Polatoğlu’nda Yunus Emre’nin izlerini görüyoruz. Bizim kültür gecelerimiz, kurultay ve şölenlerimiz, Ozanımızın sahne almasıyla taçlanır, onun türküleri ve şiirleri her yaştan insanımızda karşılık bulurdu. Sevgili Ozanımızın (bize göre) beklenmedik vefatıyla sadece bir değerli dostu, gönüldaşı değil, ömrünü Avrupa’daki göç edebiyatımıza adamış bir kültür elçimizi, Türkçe’mizin ses bayrağını ve Türk âşıklık geleneğinin en güçlü çağdaş temsilcilerinden birini kaybettik. Tek tesellimiz, geride bıraktığı birbirinden değerli eserleridir.“

Daha sonra T.C. Köln Başkonsololuğu’nu temsilen, Konsolos Özkan Özcan ve Avrupa Nizam-ı Alem Federasyonu (ANF) Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu’nun konuşması, Ozan Yusuf Polatoğlu’nun kültürel hayatımıza yaptığı katkılar üzerine oldu.

Yazar Mahmut Aşkar ve eğitimci Ali Yağız, Ozan Yusuf Polatoğlu’nun sanatı, edebi kişiliği ve şiirlerinde işlediği konuları içeren birer konuşma yaptılar. Proğramın akışı içinde gençler, Ozan Polatoğlu’nun şiirlerinden örnekler sundular.

bottom of page