top of page

Referans Sohbetlerinde Türkçe’nin Geleceği Tartışıldı

TR

2000px-Flag_of_Turkey.svg.png

DE

1920px-Flag_of_Germany.svg.png

Her ay farklı bir konunun gündeme taşındığı “Referans Sohbetleri”nin bu ayki konuşmacısı Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes oldu. ATİB Genel Merkez binasında gerçekleştirilen proğramın takdimini Referans Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Aşkar yaptı.

M. Aşkar, “Sayın Erciyes bugün resmî sıfatını biraz geri planda tutarak Referans Sohbetleri çerçevesinde, ‘Türkçe’nin Geleceği’ başlıklı konuya bakışını, bir Türkçe sevdalısı olarak bizlerle paylaşacak. Teklifimizi kabul etmesinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Avrupa Türklerin yeni nesilleri arasında Türkçe’nin anadil olarak fazla rağbet görmemesini endişeyle karşıladığını söyleyen B. Ceyhun Erciyes, Türkçe’nin geleceğiyle ilgili şu noktalara dikkat çekti:

  • Türkçe’nin geleceği, buradaki Türklerin geleceğinden ayrı düşünülemez.

  • Sağlam şahsiyete sahip bireylerin yetişmesinde Türkçe önemli rol oynar.

  • Kültürel kimliğin korunmasında Türkçe bir araçtır.

  • Türkiye ile kültürel bağların devamı için Türkçe köprü vazifesi görmektedir.

  • Son zamanlarda Türkiye-Almanya arasında yaşanan siyasi gerginlikten Türkçe olumsuz etkilendi. -Okullarda Türkçe dersleri için maalesef fazla talep yok.

  • Aileler Türkçe konuşan ortamlara çocuklarını mutlaka götürmelidirler.

  • Aile içinde Türkçe konuşulmalıdır.

Neler yapılabilir konusunda da B. Ceyhun Erciyes şu tekliflerde bulundu:

-Aile-Dernek-Konsolosluk ve YTB birlikte çalışma yapabilir. -Yerel makamların mutlaka desteği alınmalı, onlarlar da işbirliği yapılmalıdır. -Türkçe derslerini talep edilmelidir. -Türkçe’nin edebî yönü de edebiyat, sanat ve benzeri etkinliklerle desteklenmelidir. -Türkçe eğitim veren okullar açmayı düşünüyoruz.

Daha sonra dinleyicilerin konuşmacı Barış Ceyhun Erciyes’e soruları ve verilen cevaplarla proğram son buldu.

bottom of page