top of page

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın BERAT KANDİLİ MESAJI

Her yıl olduğu gibi bu sene de rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan mübarek Ramazan-ı Şeriften önce manevi hayatımıza güç ve kuvvet katacak, müstesna bir kutlu geceye, 19 Nisan 2019 Cuma gününü Cumartesi‘ye bağlayan gece daha ulaşmış bulunuyoruz.

 

Bu gece Ramazan ayını müjdeleyen Berat gecesi; Bağış, af, suç ve cezadan kurtulma gibi manalara gelir. Amellerdeki hata ve eksiklikler için kalplerimizden gelen yalvarışla ellerimizi duaya açtığımız ve günahlarımızın affedileceğinin müjdelendiği mübarek kurtuluş, şefaat, rahmet, mağfiret ve Berat gecesidir.

 

İçinde bulunduğumuz dünya hayatı, ahiretin yanında çok kısa olmasına rağmen, cazibesi bizleri aldatmakta, ebedi bir hayat ve devamlı bir saadet gibi göstermektedir. Çoğu kez hem kulluk vazifemizi ve hem de ahiret hayatımızı unutturmaktadır.

 

Berat Gecesi büyük bir fırsat kapısıdır, bu gece Allah’ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükafatlandırdığı bir zaman dilimidir.

 

Mübarek Berat Gecesini ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

‘‘Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibate kalkın ve o gecenin gündüzünde oruç tutunuz. Çünkü Yüce Allah (C.C.) o geceye girildiği sırada güneş batarken, dünya semasına iniş tecellisi eyleyip şöyle buyurur:

 

Benden af dileyen yok mu, onu affedeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım diye tan yeri ağarıncaya kadar bu emir geçerlidir. (İbni Mâce)

Bu fırsatı değerlendirip günahlarını afettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Cenab-ı Hak‘ka iletip isteklerini O’ndan talep eden ve belalardan O’na sığınan bir mümin olmalıyız.Yüce Yaradanımıza öyle bir tevbe ile dua edelim ki akıtabildiğimiz gözyaşlarımız geşmişteki hatalarımıza bir bedel olsun. Geleceğimize de yeni ufuklar ve pencereler açsın. Bu sayede inanan ve inandığı gibi yaşayan birlik şuuru içinde cemaat hazzını tadabilelim. Camilerimizi ve Cemiyetlerimizi öyle güçlendirelim ki gelecekte kendilerinden ümit var olduğumuz nesillerimiz kendinden haberdar, gittiği yolu bilen, Müslüman Türk toplumunun temsilcileri olarak, hem temsil ettiği toplumu hem de birlikte yaşadığı topluma karşı mesuliyet ve sorululuklarını taşısınlar.

 

Bu sebeple günahlardan kurtulup Beraat etmemiz için tevbe, murakabe, muhasebe ve tefekkür etmeliyiz. Berat Gecesi nedeniyle dünya müslümanları bir kez daha ellerini semaya kaldıracak ve mağfiret dileyecek. İnşallah, bizler de bu gece Yüce Rabbimizden birliğimizi, beraberliğimizi, aklımıza gelen ve gelmeyen her türlü musibetlerden milletimizi ve bütün Müslümanları koruması için dua edelim.

 

Bu duygu ve düiüncelerle Berat Gecesinin İslam âlemine, milletimize, ülkemize , camiamıza ve Avrupa Müslümanlarına hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’dan niyaz ediyor, bütün Müslüman kardeşlerimizin Berat Gecesini en kalbi duygularla tebrik ediyorum.

Durmuş Yıldırım 


ATİB Genel Başkanı

bottom of page