top of page

AP Seçim Sonuçlarını Hayra Yorumlayamıyoruz

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede şöyle dedi:

Pazar günü (26 Mayıs 2019) yapılan Avrupa Birliği Parlamentosu seçimlerinde Almanya gibi bazı AB üyesi ülkelerde merkezin sağında ve solunda bulunan partilerin oy kaybetmesine karşılık, iklim değişikliği ve çevre kirliliğine öncelik veren partilerin yanısıra mülteci, göçmen veya yabancı karşıtlığı üzerinden oy alan partiler de daha güçlü bir şekilde Avrupa Parlamentosu’nda temsil edilecek.

Avrupa Türklerini temsil eden çatı kuruluşlardan birisi olarak, Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde, özellikle Müslüman göçmenler ve mültecilere karşı politikalarıyla öne çıkan siyasi partilerin bu derece güçlenmesini hayra yorumlayamıyoruz.

Diğer taraftan Yeşiller ve sağcı popülist-göçmen karşıtı partilerin AP’nda belli bir ağırlığa erişmesi, Türkiye-AB ilişkilerinde de zorlu bir döneme girileceğine işarettir.

Temennimiz, popülizme ve ötekileştirmeye itibar edilmeden gerçek gündemle AB’indeki toplumların meselelerine ve Türkiye-AB ilişkilerine öncelik veren bir politikanın geçerlilik kazanmasıdır.

Durmuş Yıldırım 


ATİB Genel Başkanı

bottom of page