top of page

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın “15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi”nin yıldönümüyle ilgili açıklaması:

“15 Temmuz 2016 Kalkışması” binlerce yıllık Türk tarihinde, dış destekli yerli işbirlikçilerin devleti ele geçirmek için başlattıkları en hain ve sinsi bir darbe girişimidir.

Türk Milleti büyük bir kararlıkla, demokratik düzene ve seçilmiş hükümete karşı başlatılan darbe girişimini 15 Temmuz 2016 günü canı ve kanı pahasına engelledi.

Türk Milleti’nin bu vakur ve milli duruşu, din istismarcılarını bir maşa gibi kullanarak ülkemiz üzerinde emperyalist hesapları olanların hesabını altüst etmiştir.

Avrupalı Türklerin bir çatı kuruluşu olan ATİB, darbe girişiminin olduğu günlerde yüzlerce şehidi ve yaralısıyla tankların önüne etten bir set çeken, hain kurşunlara hedef olan, hürriyet aşığı milletimizin saflarında yer almış ve en ağır dille lanetleyerek darbenin her türlüsüne karşı olduğumuzu göstermişiz.

Dost ve müttefik bildiğimiz birçok ülkenin, “15 Temmuz 2016” günü Türkiye’nin bağımsızlığına kurşun sıkan, sivil halkı işgal güçleri gibi acımasızca katleden ve TBMM’ni bombalayanlar karşısında sessiz kalmalarını, Avrupalı Türkler olarak hayret ve ibretle takip ettik.

Ülkesinin bağımsızlığı uğruna hain kurşunların ve bombaların hedefi olan yüzlerce şehidimize, ATİB (Avrupa Türk-İslam Birliği) olarak, Allah’tan rahmet, sevdiklerine sabır ve gazilere sağlıklı bir ömür diliyoruz.

Cenab-ı Allah bu millete bir daha böylesi bir felaketi yaşatmasın.

 

Durmuş Yıldırım
ATİB Genel Başkanı

bottom of page