top of page

Bütün İnsanlığı Çin’i Kınamaya ve Uygur Türkleriyle Dayanışmaya Çağırıyoruz

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Doğu Türkistan Türklerine Çin Hükümeti tarafından baskı ve işkence yoluyla dayatılan asimilasyon politikasına karşı aşağıdaki basın açıklamasını yaptı:


Bütün dünyanın gözü önünde Komünist Çin Hükümeti, Müslüman Uygur Türklerinin anavatanı olan Doğu Türkistan’da yıllardan beri uyguladığı Çinlileştirme politikasını artırarak devam ediyor.


Nazi ve Stalin dönemlerini aratmayacak toplama kampları, insanlık dışı sürgünler, işkenceler ve tutuklamalar karşısında sadece zaman zaman Batı medyasında çıkan haberler dışında, “İslâm Dünyası”nın sessizliği utanç verici bir durumdur.


Türkiye’de bile Doğu Türkistan Türklerine reva görülen bu zorla asimilasyon politikasının yeterince seslendirilmemesini anlamakta zorlanıyoruz.


Söz konusu insan hak ve hürriyetleri, şeref haysiyeti olunca, hangi milletten ve dinden olursa olsun, bu değerler siyasî veya ticarî birtakım ilişkilere feda edilmemelidir!


Vahşi kapitalizm-diktacı komünizm harmanlamasından ortaya çıkan mevcut Çin rejimi, Uygur Türklerine uyguladığı bu insanlık dışı zulüm ve işkence politikasına derhal son vermelidir!


Bütün insanlığı Çin Hükümeti’ni kınamaya ve Doğu Türkistanlılarla dayanışmaya çağırıyoruz.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page