top of page

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN DERS ALINMALIDIR

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlandırılmasının 75. Yıldönümü dolayısıyla ATİB Genel Başkanı Durmuş aşağıdaki basın açıklamasını yaptı:

Dünya çapında 60 milyon insanın hayatını kaybettiği İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 75. yıl dönümünde, hâlâ savaş çığırtkanlığı yapanların ve yeni bir dünya savaşına insanlığı adım adım sürükleyenlerin olduğunu görmek, insanlık adına utanç vericidir.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasına vesile olan, üstün ırkın dünya hâkimiyeti düşüncesinin sonucu olarak, kıta Avrupa’sında altı milyon civarında Yahudi’nin yanısıra, Çingeneler gibi başka ırklara mensup azınlıklar ve farklı siyasi görüşe mensup milyonlarca insan da Nazi rejiminin kurbanı olmuştur.

Aradan 75 yıl geçmesine rağmen, ırkçı düşüncenin Almanya’da yeniden taraftar bulmaya ve hatta siyasi parti olarak Federal Parlamento’ya girebilmesi, 60 milyon insanının hayatına mal olan savaştan yeterince ibret alınmadığını göstermektedir.

Özellikle ırkçı ve yabancı düşmanı odakların hedef tahtası hâline getirdiği, neredeyse hergün bir caminin kundaklandığı biz Avrupa Türkleri ve Müslümanları olarak bu gelişmeden son derece endişeliyiz.

Bu vesileyle Almanya ve bazı Avrupa ülkelerinde ırkçı-faşist düşüncenin yeniden tırmanışa geçtiği dikkate alınarak, İkinci Dünya Savaşı’ndan gereken derslerin çıkarılmasını temenni ediyoruz.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page