top of page

KÜLTÜREL VARLIĞIMIZIN TEMİNATI TÜRKÇE’DİR

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Türk Dil Bayramı’nın 743. Yılı münasebetiyle yayımladığı kutlama mesajında şu sözlere yer verdi:

Dil, millet olmanın en olmazsa olmazıdır. Bir milletin kültürel varlığı ancak dil sayesinde yaşatılabilir, çünkü kültürün yegâne taşıyıcısı dildir. Özellikle yurtdışında yaşayan biz Türkler için Türkçe, anavatan kültürüyle iletişimi sağlayan ve kültürel kimliğimizi oluşturan unsurların en hayatî olanıdır.

Bu sebepten dolayı ATİB olarak, Türkçe’nin Avrupa Türkleri arasında yaşaması ve yaşatılması için özel bir gayret sarf etmekteyiz. Diğer taraftan, Türkçe bir kültür ve medeniyet dili olarak dünyanın sayılı dilleri arasında yer almasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. 

Dilini kaybeden toplumların zamanla asimile oldukları dikkate alındığında, Türkçe’nin biz Avrupa Türkleri için önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Avrupa Türklerinin yeni nesilleri arasında Türkçe’nin giderek geri plana atılması bizim için en büyük endişe kaynağıdır. 

Türk Dili Bayramı vesilesiyle yurtdışındaki Türklere yönelik faaliyet gösteren irili ufaklı dernek ve çatı kuruluşları olarak hepimizin en öncelikli meselesi, Türkçe’nin yaşatılması olmalıdır.

13 Mayıs 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla Türkçe’nin resmî devlet dili olarak kabulünün 743. yılı dolayısıyla kabul edilen Türk Dil Bayramı, Türkçe konuşan herkese kutlu olsun. 

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page