top of page

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın Kadir Gecesi Mesajı

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Ramazan-ı Şerif ayının son on gününe girdiğimiz ve koronavirüs sebebiyle mahzun bir şekilde idrak ettiğimiz Kadir Gecesi münasebetiyle bir mesaj yayımladı. İslâm Âleminin Kadir Gecesini tebrik eden ATİB Genel Başkanı Yıldırım, bütün insanlığın zor bir süreçten ve imtihandan geçtiğini beyan ederek aşağıdaki mesajı paylaştı:

Bu yıl Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle mahzun bir şekilde Ramazan-ı Şerif ayının son on gününe girmiş bulunmaktayız. Buna rağmen bizleri bugünlere kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun. Cenab-ı Allah kullarına ikramının bol olduğu, günah ve hatalarından kurtulmak isteyenleri bu hatalarını affettirebilecekleri bir zaman dilimi olan  mübarek Kadir Gecesini bahşetmiştir. 

Hayatımızın faniliği ve dünyaya aşırı meyil karşısında ve özellikle yaşadığımız şu koronavirüs sebebiyle bu mübarek geceleri kendimizi yenileme ve günahlarımızdan arınma adına bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Kadir gecesinin, Ramazanın son on gününde, sayıları tek olan gecelerin içinde ve bu tek sayılı gecelerden de 27. gecede olduğu rivayeti tercih edilmiş ve asırlardan beri müminlerce kutlana gelmiştir.

Kadir gecesini önemli kılan en temel faktör Yüce Rabbimizin bizlere bildirdiği üzere, Kur’an-ı Kerim’in kendisinde indirilmeye başlanmasıdır. Kur’an-ı Kerim son ilahi mesajdır. İnsanlığı yanlıştan doğruya ulaştıran, dünya ve ahiret huzuru sağlayan son ve mukaddes bir kitaptır. Kur’an-ı Kerim bir geceyi bin aydan daha hayırlı kılmaktadır. Yüce Rabbimiz, Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gecenin mübarek olduğunu Kadir Süresinde bildirmektedir.

Sevgili Peygamberimizden Kadir gecesinin ihya edilmesi neticesinde elde edilecek mükafatı bizlere şöyle müjdelenmektedir. “Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.” 

İdrak ettiğimiz bu mübarek kadir gecesinde, tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. Bu gün ve gecelerde Kuran-ı Kerimi bizlerde gönlümüze indirmeliyiz. O’nun manevi feyzinden istifade etmeliyiz. Okumalı, anlamalı ve hayatımıza aktarmalıyız. Bu gecede dua etmek de yapacağımız ibadetlerden olmalıdır. Çünkü, dua ibadetin özüdür. Bu gece hakkında Hz. Aişe Validemiz (r.a.) Efendimize şöyle bir soru yöneltmiştir:  Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum. "Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" buyurdu. Rabbimize, yakınlarımıza ve insanlara karşı içinde geçtiğimiz şu olağanüstü şartlarda sorumluluğumuzu hatırlamalı, kendimiz, dünyanın dört bir tarafında bulunan Müslüman kardeşlerimiz ve bütün insanlık için dua da bulunmalıyız…  

Bu duygu ve düşüncelerle, Kadir Gecenizi en kalbi duygularla tebrik ediyor, bu gecenin, başta Avrupa Müslümanları olmak üzere, bütün Müslüman kardeşlerimizin, Ülkemizin, Milletimizin, Camiamızın, İslam dünyasının ve bütün insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tevbelerinin ve dualarının kabul edilerek arınma ve affedilmelerine vesile olmasını, arınmış ve affedilmiş olarak mübarek Ramazan Bayramına ulaşmamızı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. 

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page