top of page

 ‘Solingen faciasını unutmayacak ve unutturmayacağız’

Solingen Faciası’nın 27. Yıldönümü münasebetiyle ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın yaptığı basın açıklaması:

Toplum hayatında ve insanlık tarihinde bazı olayların ibret-i âlem olması için hafızalarda canlı tutulması ve unutulmaması gerekir.

29 Mayıs 1993 tarihinde Genç Ailesi’nin beş ferdinin ölümüyle sonuçlanan Solingen Faciası da çokkültürlü Almanya toplumu için asla unutulmaması gereken, ibret verici bir trajedidir.

Kendi binasının ırkçılar tarafından kundaklanması sonucunda Genç ailesinden beş kişinin yanarak can verdiği olayın 27. yılında, bu ve benzeri olaylardan maalesef ibret alınmadığını görüyoruz.

Solingen Faciası’ndan önce 1982 yılında Arslan Ailesi’nin ikisi çocuk, üç ferdinin ırkçıların kundaklaması sonucu hayatını kaybettiği Mölln saldırısından ibret alınsaydı Solingen Faciası olmayabilirdi.

Daha sonraki yıllarda sekizi Türk, on kişinin katledildiği “Döner Cinayetleri”nin, NSU (Neo-Nazi Yeraltı Terör Örgütü)-Terör Cinayetleri olarak deşifre edilmesiyle, geçmişinden ibret almayan Alman ırkçılığı iğrenç yüzünü yeniden gösterdi.

Hemen hergün Almanya’daki camilerin çirkin saldırılara uğradığı gerçeği ve son olarak göçmen kökenli dokuz kişinin Hanau’da ırkçı bir Alman tarafından katledilmesi, bunca ırkçı cinayetler ve kundaklamalardan yeterince ders çıkarılmadığı ve tedbir alınmadığını göstermektedir.

Bütün bu ve benzeri sebeplerden dolayı, Solingen Faciası, sadece Türklerin değil, Alman toplumunun da hafızasında ibret-i âlem için canlı tutulmalı ve unutulmamalıdır!

Solingen Faciası’nın ilk olduğu günden itibaren ısrarla ve istikarlı bir şekilde olayın takipçisi olan ATİB adına, Genç Ailesi’nden 29 Mayıs 1993’de ırkçıların kundaklama sonucu hayatını kaybedenlerin şahsında, yine yabancı düşmanı-ırkçıların kurbanlarına da Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

Solingen_Faciası_(1).jpg
bottom of page