top of page

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın Ramazan Bayramı Mesajı

PHOTO-2020-05-19-17-49-43.jpg

GALİP ERDEM AĞABEYİN BAYRAM DUASI

Günahlarımızın ağırlığı altında, çökük omuzlarımızla, dayanılmaz bir hasretin büktüğü boyunlarımızla, mübarek bir acıyı yaşamanın utancı içinde huzurundayız Allah‘ım. Bayramlık halimiz yok, bayram sevincine hiç hakkımız yok; yine de bayramlaşacağız. Bağışla bizi. Allah'ım, hırslarımızı yenmenin yollarını öğret bize. Birbirimizi sevmenin, çilekeşlerimizi düşünmenin, muhtaçlarımızı hatırlamanın yollarını öğret. Sana ve milletimize lâyık insanlar olalım. Önce Hakk’a, sonra da halka hizmet etmesini bilelim. Bize “Büyük Cihad”ın yollarını göster, nefsimizi yenmenin sırlarını bildir, iyi görünmenin yetmediğini anlat bize, iyi olmanın şerefini öğret! Allah'ım, bize acı, bizi esirge. Yolunda nice canları kurban etmiş bir milletin çocuklarıyız.

 

Çelik bir iman ordusu olmuş, mübarek ismini hep yücelerde tutmak için cihad üstüne cihad açmışız. Şimdi biz unutulmuşuz, dertliyiz, hasretliyiz. Düşmanımız çok, dostumuz hiç yok. Rahmetini üzerimizden eksik kılma… Allah'ım, iyi birer kul olmanın, inançlarımızı paylaşanlara hizmet etmenin hazzını duyur bize. Nefsimizi cihanın sultanı sanmaktan esirge bizi. Küçük hesapların tuzağına düşmeyelim, menfaatlerimizin kölesi olmayalım; bizi sana ulaştıracak bir mukaddes davanın dervişleri olalım. Şeytana uyanları, hakkı çiğneyenleri toprağınla doyur; varlıklı kullarına cömertlik; yoksul kullarına sabır ihsan eyle. Yaşama kavgasının hiçliğini, söyle bize Allah’ım; tek bilici sensin, tek görücü sensin. Bu milletin başına sahtekarların geçmesine fırsat verme, dostlarını şad eyle, düşmanlarını kahreyle. Dost görünen düşmanların fitnesinden biz saf kullarını muhafaza buyur! Allah'ım, vefayı öğret bize, fazileti öğret, inanmanın büyüklüğünü anlayacak bir idrak ver bize. Yalandan, riyadan, kötü sözden, kem gözden ırak eyle bizi.

Allah'ım kuvvet ver bize. Haddimizi bilmek için, sabrımızın tükenmemesi için muhtaç olduğumuz kuvveti ver. Gurura kapılmayalım, ümitsizliğin bataklığında boğulmayalım. Acı çeken kulların için yapılacak fedakarlıkların en büyük vazifemiz olduğunu öğret bize, kör nefsimize hizmeti, marifet sanmayalım. Allah'ım, yoksullara acı, yuvasızları koru, öksüzleri güldür, hasretlerini dindir.

Allah'ım, mübarek bayram gününün hakkı için, Avrupa Ülkelerinde kalmış Müslüman kullarının derdine derman ol, selâmete çıkmanın azminden yoksun bırakma. Biz merhum Mehmet Akif gibi müstesna kullarından biri değiliz.

‘‘Yetmez mi musab olduğumuz bunca devahi?

Ağzım kurusun… Yok musun ey adl-i ilahi!‘‘ diyemeyiz.

 

Allah'ım, günahımız çoktur; huzuruna çıkmağa yüzümüz yoktur.

 

Affet bizi…

bottom of page