top of page

ATİB Solingen Faciasının 27. Yıldönümünde Solingen Kurbanlarını olay yerinde andı

27 sene önce bugün Almanya’da Neonazi terör örgütünün 29 Mayıs 1993’te hunharca katlettiği Genç Ailesi’ne mensup 3’ü çocuk 5 vatandaşımız hayatını kaybetti. (Hatice, Hülya ve Saime Genç, Gürsün İnce ve Gülistan Öztürk)

Solingen Faciası’nın vuku bulduğu gün itibariyle olayın takipçisi olan ATİB-Avrupa Türk İsiam Birliği- her yıl olduğu gibi bu yıl da Genel Başkan Durmuş Yıldırım önderliğinde Solingen’de anma töreni düzenleyip olay yerine ziyarette bulundu. ATİB Remscheid Din Gönüllüsü İbrahim Aksoy Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle ve ATİB Köln Din Gönüllüsü Süleyman Esen Hoca’nın duasıyla başlayan anma törenine; Genel Başkan Yardımcısı ve Hilal Yardım Organizasyonu Başkanı Mehmet Sever, Köln Eğitim ve Uyum Merkezi Başkanı Mehmet Karataş, ATİB Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Aktaş, Dortmund Türk Kültür Ocağı Başkanı Adem Daştan, Hilal Yardım Organizasyonu Başkan Yardımcısı Yücel Adım bey ve bölge deneklerimizdeki kardeşlerimiz katıldı.

Genel Başkan Yıldırım; anma töreninde yaptığı konuşmada, Almanya’da devam eden ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve Müslüman karşıtlığına dikkati çekti. Birlik ve beraberlik olgusuna da vurgu yapan Yıldırım; bu elim olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalan ailesine ve sevenlerine sabırlar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page