top of page

ATİB Geleneksel Ramazan-ı Şerif Bayramlaşma Programı

Genel Merkez Salonunda yapıldı

ATİB'in Kuruluşundan itibaren, geleneksel olarak aksamadan yapılan bayramlaşma programı, bu yıl Covid 19 Pandemisine rağmen, ATİB Teşkilatlarımızın çoğunluğunun katılımı ile gerçekleşti.

Program, koronavirüs salgının (Covid 19) biraz gevşetilmesi münasebeti ile Pandemi kuralları olan tedbirler alınarak, tokalaşma, kucaklaşma, vb. geleneksel davranışlarımız terkedilerek, kurallara azami derecede uyularak, oldukça güzel bir atmosferde geçti.

Sunuculuğunu, ATİB Genel Muhasibi Şaban Duran beyin yaptığı buluşma, daha önceden verildiği gibi gündem gereği dakik olarak saat 16:00'da başladı.

Açlış Kur' an-ı Kerim'ini ATİB Köln Eğitim ve Uyum Merkezi Din Gönüllüsü Sayın Süleyman Esen Hoca efendinin okuduğu programda Köln Eğitim ve Uyum Merkezi Dernek Başkanı Sayın Mehmet Karataş beyde bir selamlama konuşması yaparak katılımcıların Bayramını tebrik etti.

NRW Bölge Başkanı Mehmet Arslan da kısa bir selamlama ve Bayram tebriği konuşması yaptı. NRW Bölge Başkanı Mehmet Arslan konuşmasında "Bizler birer dava kardeşiyiz. Birlik ve beraberliğimiz ile bütün problemlerin üstesinden geliriz. Özellikle yaşadığımız ve dün yıl dönümü olan "Solingen Faciası" gibi benzerlerinin bir daha tekrarlanmaması, bizim birlik ve beraberliğimiz ile ilgilidir." dedi.

Akabinde ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım Bey misafirlere hitabda bulundu.

Genel Başkan Durmuş Yıldırım Bey konuşmasında şunlara değindi.

" Saygıdeğer Hanım kardeşlerim, Değerli Dava arkadaşlarım. Öncelikle hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bu vesile ile geçmiş Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, Rabbimden, oruçlarınızın, ibadetlerinizin, dualarınızın kabul olmasını niyaz ediyorum. Rabbim daha nice Bayramlara birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları ile sağlık ve huzur ile nice bayramlara bizleri ulaştırsın, böyle güzel duygular ile buluşmamızı nasip eylesin.

Değerli kardeşlerim, biliyorsunuz koronavirüs (Covid 19) belasından dolayı, olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Sosyal hayatımız, yaşam alanlarımız, ibadetlerimiz, davranışlarımız, geleneklerimiz, çalışma şartlarımız adeta kökten bir değişikliğe uğradı. Bu sene mahzun ve alışageldiğimizin dışında bir Ramazan geçirdik. Ama buna rağmen hayat devam ediyor. Bizler de bu yeni davranış ve tedbirler ile faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu bağlamda biraz daha iletişim araçlarını kullanarak, daha önem kazanmış bir şekilde sizlere ulaşıyoruz, sizler bizlere ulaşıyorsunuz. Bunun için bütün teşkilat yöneticilerimize ve mensublarımıza şahsınızda teşekkür ediyorum.

Biz bir gönül teşkilatıyız. Davamıza birbirimize gönülden bağlıyız, birlik ve beraberliğimize bağlıyız ve bunu da sadece Allah rızası için yapıyoruz.

Bu duygudur ki bugün, bu olağanüstü dönemde bile sizler erinmeden buraya teşrif ettiniz. Hepnizden Allah razı olsun.

Dün 29 Mayıs günü iki önemli günün yıl dönümüydü. Birisi sevindirici birisi üzücü maalesef. Sevindirici olan Peygamber efendimizin müjdelediği İstanbul’un Fethi. İstanbul ile essasen gönüller fethedilmiştir diyerek fethin anlam ve önemine değindi…

Üzücü olan ise dün Solingen Faciası’nın yıl dönümü idi. Biz ATİB olarak olayın ilk gününden beri takipçisi olduk ve olmaya devam ediyoruz. Dünde bölge derneklerdeki arkadaşlarımız ve hocalarımız ile anma proğramı gerçekleştirdik. Bu tür ırkçı saldırılar bir daha olmasın diye birlik içinde güçlü olmak mecburiyetindeyiz. Maalesef gün geçmiyor ki ırkçı bir saldırı ile karşılaşmayalım. Avrupada yükselen ırkçılık bizim birbirimize biraz daha kenetlemek zorunda olduğumuzu gösteriyor.

Bütün bunlara rağmen içinde yaşadığımız Alman toplumuyla ayrışmadan, sosyal, hukuki, ekonomik olarak bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da anayasa ve uluslararası hukuk çerçevesinde sorumluluklarımızın bilinci ile dün olduğu gibi bugün de katkı verek burada barış, huzur, adalet ve eşit haklar içinde yaşayacağız.

Çünkü biliyoruz ki bu olumsuz durumdan Alman Halkıda rahatsız. İşte bunun için Teşlatlarımız, birlikte yaptığımız faaliyetlerimiz, birliğimiz her zamankinden daha önemlidir. Bunlar bizim moralimizi, azmimizi, şevkimizi kırmamalıdır, kırmayacaktır.

Çocuklarımız ve gelecek neslimiz için bilmeliyiz ki, teşkilatlarımız birer kimlik yuvasıdır, maneviyat merkezlerimizdir, kardeşçe kenetlendiğimiz yerlerimizdir.

Bundan dolayı faaliyetlerimiz aksamadan devam etmelidir. Sosyal iletişim araçlarını en üst seviyeye getirerek eğitim faaliyetlerimiz, teşkilat faaliyetlerimiz, dini hayatımız sekteye uğramamalıdır.

Önümüzde yine Kurban ibadeti için Kurban Bayramı var. Bu konuda çalışmalarımıza başladık. Sizlerden istirhamım bu konuda hassasiyetle, her türlü imkanlarımızı kullanarak, müslümanların bu ibadeti en güzel bir şekilde yerine getirmesi için, kurbanlarının nerede kesilmesini istiyorlarsa, onlara ulaşarak Genel Merkeze zaman kaybetmeden bildirmeniz, gayretlerinizi seferber etmenizdir.

Diğer taraftan yaklaşan izin münasebetiyle bu konudaki belirsizliğin ve sıkıntaların da ortadan kalkmasını bekliyoruz, bunların da takipçisiyiz.

İnanıyorum ki izin sezonundan sonra her şey biraz daha normale döner teşkilatlarımızı, sizleri ziyaret ederek faaliyetlerimize, eğitimlerimize daha bir heyecan ile devam ederiz.

Bu vesile ile ben teşriflerinizden dolayı tekrar hepinize şükranlarımı sunuyor, Cenab-ı Hak'tan bizleri daha güzel günlerde tekrar biraraya getirmesini diliyorum, duasıyla sözlerini noktaladı…

Genel Başkan Durmuş Yıldırım Bey'in bu güzel konuşmasından sonra;

ATİB 'in Sosyal yardımlaşma faaliyetlerini organize eden, ATİB Hilal Yardım Organizasyonu Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sever‘de, Mübarek Ramazan ayının bir özelliği olan Ramazan boyunca teşkilatlarımızdan intikal eden “Fitre, Zekat“ İftar Paketlerinin ve Yardımların organizasyonu ile ilgili bilgi verdi. Mehmet Sever Selamlama ve Bayram tebriğin den sonra, konu ile ilgili şunları söyledi. Allah'a Hamdolsun ki, bu yıl da teşkilatımıza ulaşan bütün " Fitre, Zekat, ve yardımları" büyük bir titizlikle, bütün zorluklara rağmen, geçmişte olduğu gibi mazlum, mağdur ve muhtaçlara ulaştırdık. Tarihin bize yüklediği misyonu dün nasıl yerine getirdiysek, bugün de aynı heyecan ile, bir pergel misali bir ayağımız sabit, diğer ayağımız ile o çoğrafyalara gönül köprülerini kurmaya devam ediyoruz. Onların sizlere yaptığı gözü yaşlı dualar, masum çocukların sevinç çığlıkları inanıyorum ki bizleri her daim ayakta tutacaktır. Yeterki biz kardeşliğimizi, birliğimizi koruyalım." dedi.

ATİB Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Aktaş da misafirlerin Bayramını tebrik ederek, ATİB Gençlik Kollarının çalışmalarının aksamadan devam ettiğini, bu pandemi döneminde iletişim araçları ile, sohbet ve eğitim çalışmalarına ağırlık verilerek bazı programlar geliştirmeye çalıştıklarını ifade ederek misafirlere teşekkür etti.

Serbest bölümde Teşkilat mensubları da tebrik, görüş ve temennileri içeren konuşmalar yaptılar.

Ozan Mustafa Turgut'un sazı, sözü, deyişleri ve marşlar ile katkı sunduğu ATİB Geleneksel Bayramlaşma programı, güzel bir ortamda yemek ikramı ile sona erdi…

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page