top of page

TATMİN EDİCİ ORTAK BİR KARAR BEKLİYORUZ

Federal Almanya Hükümeti tarafından AB ülkelerine yapılacak seyahat yasağının kaldırılmasına karşılık, Türkiye’ye yapılacak seyahat uyarısının 2020 yılı Ağustos ayının sonuna kadar uzatılmasıyla ilgili ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın yaptığı basın açıklamasını aşağıda ilginize sunuyoruz.

Son birkaç aydan beri Koronavirüs salgınından dolayı olağanüstü bir durum yaşayan Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de salgının büyük çapta kontrol altına alındığını ve normalleşme sürecinin başladığını büyük bir memnuniyetle görmekteyiz. İzin sezonun girmesiyle birlikte AB ülkelerine yapılacak turistik seyahat yasağı, Federal Almanya Hükümeti tarafından nihayet kaldırılmış oldu.

Ancak Koronavirüs salgınına karşı başarılı mücadelesiyle birçok AB üyesi ülkeye örnek teşkil eden Türkiye’ye seyahat uyarısının Almanya Dışişleri Bakanlığı’nca Ağustos ayının sonuna uzatılmasını anlamakta zorlanıyoruz.

Ayrıca Türkiye’nin, özellikle yurt dışından gelecek turistler ve izinciler için insan sağlığına öncelik veren hazırlıklarını şeffaf bir şekilde Federal Almanya’nın yetkilileriyle paylaştığını biliyoruz. Elbette ki alınacak kararda öncelikli olarak insan sağlığı ölçü olarak alınmalıdır.

Ancak Koronavirüs salgınına karşı verilen mücadelede İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerle Türkiye’yi kıyasladığımzda, Almanya’nın bu tutumu, sağlık endişesinden daha ziyade siyasî mülahazalardan kaynaklandığı endişesini taşıyoruz.

 

Bir an önce Türkiye ve Almanya hükümet yetkililerinin biraraya gelerek her türlü endişeyi giderecek bir kararda uzlaşmalarını temenni ediyoruz.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page