top of page

SREBRENİTSA SOYKIRIMINA AVRUPA GÖZ YUMDU

Avrupalı devletlerin gözleri önünde Boşnak Müslümanlara uygulanan Srebrenitsa‘da Katliamı’nın yıldönümü münasebetiyle ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım yaptığı basın açıklaması:

Müslüman olmaktan öte bir suçları (!) olmayan Boşnaklara karşı 11 Temmuz 1995 tarihinde, Sırp birlikleri tarafından Srebrenitsa'da reva görülen topluca katliamda sekiz binden fazla insan kurşuna dizildi.

Nazi döneminden sonra dünyanın gördüğü en büyük soykırım ve etnik temizlik maalesef modern Avrupa’nın gözleri önünde yapıldı.

Srebrenitsa Katliamı’na Avrupalı devletler göz yumarak seyirci kaldıklarından, bu olay, insanlık tarihine ve medeni Avrupa adına bir utanç vesikasıdır.

Hür dünyanın gözleri önünde 20. yüzyılın son çeyreğinde Boşnak Müslümanlara uygulanan soykırıma göz yuman, görmemezlikten gelen ve bu insanlık suçuna ortam hazırlayanlar da tarih önünde en az soykırım yaparak insanlık suçu işleyen katiller kadar sorumludur. Onun için Srebrenitsa katliamı Avrupa’nın yüzkarasıdır.

Nazi rejiminin çökmesinden veya İkinci Dünya Savaşı'dan sonra Avrupa'da ortaya çıkan bu en büyük insanlık trajedisinde en az 8 bin 372 Müslüman Boşnak kurşuna dizilerek çukurlara dolduruldu.

ATİB olarak Srebrenitsa Katliamı‘nın 25. yıl dönümünde bu acıyı paylaşıyor, ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page