top of page

15 Temmuz’un Düşündürdükleri

Binlerce yıllık tarihimiz boyunca devlete ve mevcut nizama karşı zaman zaman başkaldırılar, darbeler ve isyanlar olmuş ya da girişimde bulunulmuştur ama hiçbirisi “15 Temmuz 2016 Kalkışması” kadar sinsi ve haince olmamıştır.

Yakın tarihimizde bazı darbe girişimlerinin bahanesi olan gerekçelerin hiçbirisi sözkonusu değilken, halkın hür iradesiyle seçilmiş hükümete karşı 15 Temmuz 2016’daki darbe kalkışmasının altından dış destekli dinî bir cemaatin çıkması oldukça düşündürücüdür. 

Türk ordusunun içine sızdırılmış asker kılıklı FETÖ’cülerin kendi milletine karşı silahlı darbe girişimi, dünyadaki bütün darbe heveslilerine ders olacak şekilde, Türk milletinin şanlı direnişi karşısında hezimete uğramıştır.

Yüzlerce şehit verdiğimiz, binlerce gazimizin olduğu 15 Temmuz hain darbe girişimi, Türk devletinin devamlılığını ve vatanımızın bölünmez bütünlüğünü sekteye uğratamamıştır. 

Akşam saatlerinde darbeciler tarafından havalimanlarının ve parlamento binasının bombalandığı, köprülerin tutulduğu bir ülkede, aradan 24 saat geçmeden hayatın normal seyrine dönmesi, ancak bizim milletin üstesinden geleceği bir iştir.

Bu hain kalkışma karşısında her görüşten Türk halkının birlik ve beraberlik ruhu içinde demokratik düzenden ve seçilmiş hükümetten yana tavır alarak sivil bir direniş göstermesi, takdire şayan ve alkışlanması gereken bir harekettir. 

ATİB olarak biz de, milletimizin bu vakur tavrını huzurlarınızda bir kez daha alkışlıyor, 15 Temmuz şehitlerini rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page