top of page

KURBAN DAYANIŞMADIR

Değerli Kardeşlerim,

Aziz Müslümanlar,

 

Evrensel bir din olan İslam’ın iki önemli bayramından biri olan Kurban Bayramı; yoksul, mağdur ve mazlumlarla paylaşma ve dayanışmanın, insanlar arasında sevgi ve muhabbetin doruk noktasına ulaştığı özel ve mübarek bir gündür.

Yaradan’a hakkıyla kulluk etmenin, O’na yakın olabilmenin yolu Hz. İsmail örneğinde olduğu gibi teslimiyetten geçer. Biz Müslümanlar da Allah rızası için kestiğimiz ya da bağışladığımız kurbanlarla hem kendi çevremizdeki hem de dünyanın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahipleriyle bir gönül köprüsü kuruyor ve dayanışma içine giriyoruz.

 

Koronavirüs tehlikesinin henüz daha tamamıyla kontrol altına alınamadığı gerçeğini dikkate alarak, aile ortamında ve yakın çevremizle bayram geleneğini sürdürmek ve farklı bir kültür coğrafyasında yetişen nesillerimize bayram sevincini yaşatmak gerekir.

 

Bayram; sevmek, sevindirmek, paylaşmak ve yardımlaşmak, bayram; barış, huzur ve kardeşlik demektir. Bayram; yardım eli uzatılan, gönlü hoş tutulan insanı ırkına, rengine, kültürüne göre ayırmadan kucaklamak demektir.

 

Bu anlamda ATİB camiası adına bütün Müslümanların mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyor, insanlığa barış, huzur ve sağlıklı bir dünya hayatı yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page