top of page

SALDIRGAN HAKLI OLAMAZ

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Ermenistan ordularının işgal ettiği Azerbaycan topraklarından yeniden sivil yerleşim yerlerine saldırıya geçmesi dolayısıyla yaptığı basın açıklamasını ilginize sunuyoruz:

Bilindiği gibi Ermenistan’ın 1992 yılında Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasına düzenlediği saldırıda, kadın, çocuk demeden 613 Azerbaycan vatandaşı barbarca katledildi.

O tarihtan beri Ermenistan ordusunun işgal altında tuttuğu topraklardan çekilmediği gibi Azerbaycan’ın köy, kasaba ve şehirlerine yönelik, sivil halkı hedef alan saldırılara da, BM kararlarını hiçe sayarak devam etti.

Batı medyasında Ermenistan’ın bu saldırgan ve hak-hukuk tanımaz tutumunu haklı çıkarmak için olayların çarpıtılmasını esefle karşılıyor ve sivil halka yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Saldırgan bir ülkenin destekçisinin çok olması, onun işgalci ve saldırgan tutumunu örtbas etmeğe yetmez.

Bölgede çıkarları olan küresel güçlerin oyununa gelmeden Azerbaycan ve Ermenistan devletinin yetkilileri, aralarındaki anlaşmazlıkları kendileri çözmelidir.

Ermenisten silahlı güçleri bir an önce BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda Azerbaycan topraklarını terk ederek barış masasına oturmalı ve zaten barut fıçısına dönmüş Kafkaslarda yeni bir gerginlikten kaçınılmalıdır.

Durmuş Yıldırım

 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page