top of page

Hanau- Cinayetleri unutulmamalı

Mölln, Solingen, Rostock-Lichtenhagen, NSU cinayetleri serisi, Kassel Bölge Valisi ve Hanau katliamı, cinayetleri..

Buralar, göçmenlerin zihinleri ve gönüllerinde tamiri imkansız derin yara izleri bırakan menfur olayların mekanları. Buralar, ırkçı sağ terörün gün yüzüne çıkıp insanlık dışı yüzünü gösterdiği yerler.

Resmî İstatistik rakamların gösterdiği; Geçen yıl Müslümanlara ve onların kurumlarıyla kuruluşlarına, ibadethaneleri ve camilerine karşı 900 şiddet saldırısı yaşanmış olduğunu ortaya koydu. Hanau katliamı ise, ırkçı sağcı terörizmin işlediği son terör eylemidir. On gencecik insan menfur saldırıyla hayattan koparıldı.

Tek kabahatleri, görünüşleri, hayata bakış açıları ve inançları onları planlayıp öldüren katilden farklı olmasıydı. Aramızda olmayan katilin hesap veremeyecek olması üzücü.

Irkçılığın yani aşırı sağın kendine hayat gıdası yaptığı, gerçek dışı hayal mahsulü ’’ülke yabancılar tarafından ele geçiriliyor’’ safsatalarını dillendirenlerle, her türlü populist retoriklerle oy avcılığına çıkanlar ne olacak?

Bu ırkçı aşırı sağcı katillerin, kundakçıların ideolojik fikir babaları da tıpkı tetiklere basan katiller gibi reddedilip lanetlenmelidir. Irkçılık ve ondan kaynaklanan şiddetin, saldırının her türlü şekli ve rengiyle kararlı mücadele şarttır ki tekrarları olmasın.

Devletimizin güvenlik kuvvetleri, haklı olarak diğer tüm terör merkez ve hedeflilere karşı yaptıkları gibi, bu ırkçı aşırı sağcı terör ve mensuplarıyla de kesin kararlılıkla mücadele etmelidir.

 

İmam Cengiz

ATİB Genel Sekreteri

bottom of page