top of page

ATİB Genel Başkanı Yıldırım’ın Ramazan Mesajı

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, mübarek Ramazan ayı münasebetiyle yayımladığı mesajında, bütün İslâm âleminin Ramazan’ını tebrik ederek şöyle dedi:

Muhterem Müslümanlar,

Değerli Kardeşlerim,

İslam âlemi ve Avrupa Müslümanları olarak, Kuran-ı Kerim’in indirilmesiyle bir başka anlam kazanmaya başlayan bir Ramazan ayının daha manevî iklimine girmiş bulunmaktayız. Ancak, geçen sene olduğu gibi bu sene de Ramazan ayını ve oruç ibadetini koronavirüs salgını gölgesinde geçireceğiz maalesef.

Ramazan ayı; ibadetlerin, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın yoğunlaştığı, nefislerin terbiye edildiği, fakirlerin yedirilip-içirildiği, görüp-gözetildiği, sevap ve mükâfatın, af ve mağfiretin arttığı bir aydır. Aynı zamanda Ramazan ayı, fazilet bakımından nice güzelliklerin yaşandığı ve bahşedildiği müstesna bir zaman dilimidir. İnsanlar için hidayet rehberi olan Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu ayda bulunmakta, oruç ibadeti de bu ayda yerine getirilmektedir.

 

Bu nedenle Ramazan ayı; tutulan oruçları, kılınan teravihleri, okunan hatim ve mukabeleleri, iftar ve sahurları, dua, tövbe, zikir ve niyazları ile baştan sona bir feyz, rahmet, bereket ve ecir ayıdır. Peygamberimiz (s.a.s.)‘in ifadesiyle: Bu ay; cennet kapılarının açıldığı, Cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların zincire vurulduğu bir aydır.

 

Bu ayda müminler olarak bizler de oruç, zekat, sadaka, hayır, namaz, teravih, zikir, tövbe, istiğfar, Kur‘an okuma, mukabele ve vaazu nasihat dinleme, muhasebe ve murakabe yapma, iftar verme, yoksullara yardım gibi güzel davranışlarla iyi bir şekilde idrak etmeye çalışalım. Bu anlamda, hem Ramazan-ı Şerif-i hakkıyla ihya ve idrak etmiş oluruz ve hem de Yüce Allah‘ın rahmetine, mağfiretine ve affına mazhar oluruz.

 

Avrupa Müslümanları olarak geçtiğimiz bu zor bir süreçte, resmi makamların talimatları doğrultusunda, mevcut şartları dikkate alarak, koronavirüs tedbirlerini önemseyerek, iletişim imkanlarını kullanarak teşkilat hizmet ve faaliyetlerimizi devam ettirmeliyiz.

ATİB olarak, rahmet ve bereket ayında her zamankinden daha çok sosyal dayanışma ve yardımlaşmaya ağırlık vererek, fitre ve zekatlarımızı, iftar paketlerimizi, bağışlarımızı zamanında ihtiyaç sahiplerine Hilal Yardım Organizasyonu’muz aracılığıyla ulaştırmaya gayret edeceğiz.

Bu vesile ile, dolu dolu aile ortamında geçireceğimiz bu Ramazan ayının ailenizle birlikte sizlere, ATİB camiasına, İslam âlemine ve bütün insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, hayırlı Ramazanlar diliyorum.

En kalbî selam, dua ve muhabbetlerimle.

Durmuş YILDIRIM 

ATİB Genel Başkanı

bottom of page