top of page
MHW Hakkımızda
Üyelik Formu

Hakkımızda

Günümüzde toplumlar hızlı bir değişim geçirmekte ve bu değişim süreci hayatın bütün alanlarını etkisi altına almaktadır. Değişen dünyada insanların yaşam alanlarıyla birlikte, ihtiyaçları ve ihtiyaçlarını giderme biçimleri de değişime uğramaktadır. Geçmiş dönemlerde insanlar, ihtiyaçlarını büyük ölçüde ikili diyalogların egemen olduğu, sosyal hareketliliklerin az yaşandığı, birbirlerini tanıyan kimselerin kurduğu küçük ölçekli sosyal dayanışma birimleriyle gideriyorlardı. Nitekim sanayileşme ile birlikte köyden kente, ülkelerarası ve hatta kıtalararası yapılan göçler sebebiyle hayat şartlarında büyük değişimler meydana geldi.

İçinde yaşadığımız bilgi çağında ise, iletişim alanında yaşanan hızlı gelişmeler, birey ve toplum hayatını bir yönüyle kolaylaştırırken, bazı açılardan da bireyin üstesinden gelemeyeceği ölçüde hayat şartlarında zorluklara neden olmuştur.

Hayatın, çocukluk, gençlik, olgunluk ve ihtiyarlık gibi aşamalarını yaşayan insanlar, kendilerine takdir edilen ömür sona erdiğinde, ahirete göç etmektedir. ‘Her nefis ölümü tadacaktır…’ (Al-i İmran, 3/185) ayeti bu gerçeği açıkça ifade etmektedir. Bu konuda insanlar arasındaki en belirgin fark, sadece dünya misafirhanesinde ikamet müddetinin azlık veya çokluğu konusundadır. Vefat eden insanlar, ölüm ötesi hayata başlamaktadır. Geride kalanların, vefat eden yakınlarına ve din kardeşlerine karşı, -özellikle İslam Dini’nin getirdiği esasların ve İslam kültürünün etkisiyle oluşan-, bazı sorumlulukları vardır.

Bu konularda kendini sorumlu hisseden ve Almanya’da yaşayan bazı idealist kişiler, kısa adı MHW (Menschliches Hilfswerk) olan İnsani Yardım Derneği-Cenaze Nakil Fonu’nu, 1993 yılında kurmuşlardır. Derneğin gayeleri arasında, Almanya’da müslümanların kendi mezarlıklarını oluşturması; vefat eden üyelerinin Türkiye’ye nakli veya Almanya’da defnedilmesi gibi konular vardır. Üyelerin cenazelerinin Türkiye’ye nakli veya Almanya’da İslami usüllere göre defnedilmesi konularında ehil ve tecrübeli firmalarla ortak çalışmalar yürürterek hizmet vermektedir.

Derneğin esas amacı, burada yaşayan toplumumuzu maddi, manevi ve zihinsel olarak özverili desteklemektir.

Acılı günlerde üyelerin sadece vefat durumunu bize bildirmeleri yeterlidir. Vefat edenin her türlü resmi ve dini işlemleri MHW tarafından yetkilendirilen tecrübeli Cenaze Nakil firmaları tarafından yerine getirilmektedir. Her türlü resmi ve dini işlemlerin tüm masrafları MHW’ye ait olup, ayrıca bir kişinin refakatçi uçak bileti de MHW tarafından karşılanmaktadır. Almanya’dan Türkiye’ye nakledilen üyelerimizin defnedileceği yere kadar ambulansla gönderilmesi de MHW’nin hizmetleri arasında yer almaktadır. MHW tarafından verilen tüm bu hizmetlerden yararlanmak için üzelik müracaatinde bulunmaları ve üyenin yaşına göre değişen giriş aidatlarının ödenmesi gerekmektedir. Her üye daha sonra her yıl bir Masraf Payı öder. O yılın toplam masraflarının, toplam üye sayısına bölünmesi ile ortaya çıkar.

‘MHW sizin kara gün dostunuzdur’ düsturunu kendine ülkü edinen MHW-Cenaze Nakil Fonu’na üye olmakla hem kara gününüzde dost bulmuş, hemde başkaların defin işlemlerine katkıda bulunarak hayır işlemiş olacaksınız.

MHW-LOGO-01.png
Aufnahmeformular

Danke! Die Nachricht wurde gesendet.

bottom of page