top of page
 
ATİB-HİLAL SEL FELAKETİ BÖLGESİ BAD NEUENAHR AHRWEILER'DA

 

Almanya’nın Rheinland Pfalz Eyaletinde, Bad Neuenahr Ahrweiler’da yaşanan büyük bir sel felaketi nedeniyle oradaydık.

Bir hafta önce burası Almanya’nın en gözde sağlık ve Kur Merkezi idi. Emekli olan varlıklı Almanların ve Almanya’nın belli kalbur üstü insanların yaşamak için seçtikleri doğal güzelliklerinin ve tarihi merkezlerinden birisiydi Bad Neuenahr Ahrweiler.

Ama bir hafta önce Almanya’nın ve Avrupa’nın belli bölgelerini yağan şiddetli yağmur bir sel felaketi ile karşı karşıya getirdi.

Bu sel felaketinden en çok etkilenen yerlerden biriside Bad Neuenahr Ahrweiler şehridir. Sel şehri adeda harabeye çevirdi. Evleri oturulamaz hale getirdi. Kanalizasyonları tamamen tahrip etti. Yeraltında olan elektrik kablolarını söktü, içme suyunu kullanılamaz hale getirdi, doğal gaz borularını patlattı. İnsanların bütün ev eşyalarını kullanılamaz haline getirdi. Garajlardaki ve Caddelerdeki bütün arabaları hurdaya çıkardı. Felaketin büyüklüğü yeni ortaya çıktı. Can kaybı giderek artıyor. Binlerce yaralı ve bin'i aşkında kayıptan sözediliyor. Arama kurtarma çakışmaları halkında katılımıyla aralıksız devam ediyor.

ATİB-HİLAL Yardım Organizasyonu olarak Hagen’den sonra bugün Kurban Bayramının ikinci günü Afet Bölgesi olan Bad Neuenahr Ahrweiler'e ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, ATİB Gnl. Bşkn. Yrd. Zeynel Besleney, Köln Eğitim ve Uyum Merkezi Başkanı Mehmet Karataş, Hilal Yardım Organizasyonu Muhasibi Abdullah Uzun ve Eski Köln Eğitim ve Uyum Merkezi Başkanı Hüseyin Pınar ile birlikte bölgeye seyyar mutfak, su, gıda malzemeleri götürerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Seyar Mutfak hemen kurularak öğlenden sonraki vakitte yorgun düşen yardım ekiplerine ve bölge halkına sıcak yemek dağıtıldı. 400 aileye dağıtılan sıcak yemeklerin burada İlk defa dağıtıldını buna çok ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Almanlar duygulanarak teşekkür ettiler. "Bu davranışınız bizlere moral oldu. Bizleri düşünerek buralara kadar geldiniz sizlere çok teşekkür ediyoruz. Zaten çok yardım sever ve misafirperver bir halksınız, bu zor günümüzde bunu bir daha gördük. Sizlere, kurumunuza sonsuz teşekkür ediyoruz." diye duygularını dile getirdiler.

Medyanın büyük ilgi gösterdiği ATİB HİLAL YARDIM ORGANİZASYONU sıcak yemek dağıtımında Genel Başkan Durmuş Yıldırım Bey de bizzat dağıtıma yardımcı oldu.

Eyalet 7 AKTÜEL MEDYA TV'nin ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım Bey ile yaptığı Röportajda şunları dile getirdi. "Avrupa Türkleri olarak bizde bu ülkenin asli unsurlarıyız. Almanya’nın sevinci sevincimiz, üzüntüsü de üzüntümüzdür. Geçen hafta meydana gelen bu sel felaketi bizleri derinden üzmüştür. Bu vesile ile bu sel felaketinden etkilenen tüm vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Can kayıplarını üzüntü ile anıyoruz, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Allah bir daha böyle felaketler yaşatmasın. Biz Avrupa Türk İslam birliği olarak felaketin ilk gününden itibaren teşkilatlarımızda afişler hazırlayarak yardım kampanyası başlattık. Amacımız bir nebzede olsa yaraların sarılmasına katkı sağlamak. Pazar günü bir diğer afet şehri Hagen’de sıcak yemek, su ve gıda dağıtımı yaptık. Bugün de bizim dini Bayramımız olan Kurban Bayramının 2. gününde burada Bad Neuenahr Ahrweiler’da afetzedelerimizin yanında olmak, daha başka yapabileceğimiz bir şey varmı yerinde görmek istedik.

ATİB olarak tekrar geçmiş olsun, biz her zaman halkımızın yanındayız. İnşaallah bu sıkıntılı günlerde geçecektir. Önemli olan birlik ve beraberlik içinde buna gögüs germektir. " dedi.

Bad Neuenahr Ahrweiler’da güzel bir organizasyon çalışması yapan kendisi de bir afetzede olan Zeliha Atac Hanımefendi'nin yaptığı çalışmalar, herkesin yardımına koşmaya çalışması ile şehir halkının sevgisini kazandı. ATİB Camiasına, Genel Başkan Durmuş Yıldırım Bey'e ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür eden Zeliha Atac "ATİB olarak bugün bizlere büyük bir moral verdiniz, bizi yalnız bırakmadınız, ilk defa sıcak yemek dağıttınız. Halkın buna ihtiyacı vardı. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Bütün hayırlarınızı Allah kabul etsin bizi hem onurlandırdınız, hemde gururlandırdınız." diye gözyaşları içinde ATİB heyetini uğurladı.

sel_felakati_ahrweiler_2.jpeg
sel_felaketi_ahrweiler_8.jpeg
sel_felaketi_ahrweiler_5.jpeg
sel_felaketi_ahrweiler_4.jpeg
sel_felaketi_ahrweiler_6.jpeg
sel_felaketi_ahrweiler_3.jpeg
bottom of page